#4 , 05 aug 2011 00:57
Om mijn beroep te kunnen uitoefenen heb ik een tweede verblijf. Welke kosten mag ik aftrekken als werkelijke beroepskosten?
Tijdens de nationale belactie die Netto met PwC hield over vragen van de belastingaangifte, kwamen vaak dezelfde vragen aan de oppervlakte. We bundelden ze tot een vragenbak en overlopen met u de meest gestelde vragen.
1. Huur of afschrijving
Voor een tweede verblijfplaats die u huurt, is dat de betaalde huur. U moet wel kunnen aantonen dat de tweede verblijfplaats echt nodig is. Daarbij kunnen onder meer volgende zaken van belang zijn:
Een lange en moeizame pendel vermijden
Uw werkgever verlangt dat u in de buurt van het werk woont
U kan altijd worden opgeroepen voor uw werk
Uw werkgever verhuist zelf
Bovendien moet u uw wettelijke woonplaats als hoofdverblijfplaats behouden. Het centrum van uw sociale leven en familieleven moet zich nog steeds in uw oorspronkelijke woonplaats bevinden.
2. Afschrijving
Hebt u een tweede verblijfplaats gekocht, dan mag u op het gebouw (niet de grond) een jaarlijkse waardedaling toepassen, een 'afschrijving'. Het percentage dat u jaarlijks afschrijft, mag tussen 3 en 5 procent bedragen. Bijkomende kosten voor de aankoop van het gebouw (bijvoorbeeld notariskosten, registratierechten) mogen ofwel in één keer als aftrekbare beroepskosten opgenomen worden ofwel mee afgeschreven worden met het gebouw.
3. Kosten voor woning
Dat zijn onder meer:
de onroerende voorheffing
verzekeringspremies
gas, water, elektriciteit, verwarming
intresten van een lening daarvoor
tweedeverblijfsbelastingen
4) Kosten voor uitrusting en werking van het bureau
Voorbeelden zijn telefoon, fax, papier en schrijfmateriaal,…
5) Kosten voor woon-werkverkeer
Als u met de eigen wagen naar het werk gaat, kan u de werkelijke beroepskosten berekenen op deze manier: 0,15 euro x aantal kilometer x aantal dagen. Die berekening moet u doen op basis van het aantal kilometer tussen uw woonplaats en de vaste plaats van uw werk. Tijdens de week is dat in principe de afstand tussen uw tweede verblijfplaats en uw vaste werkplaats. Daarnaast kan u in principe één keer de afstand tussen uw wettelijke verblijfplaats en uw vaste werkplaats in rekening brengen. Dat komt omdat u na het weekend terugkeert naar uw wettelijke verblijfplaats en van daaruit vertrekt naar uw vaste werkplaats.
Collecting more taxes than is absolutely necessary is legalized robbery.
Calvin Coolidge