X is een zestiger en behoorde tot de eerste groep werklozen die hun recht op een uitkering verloren. X diende tijdig een aanvraag voor een leefloon in. Er volgden een interview en een huisbezoek. Er werd geen GPMI opgesteld. Na dit alles besliste het OCMW om het recht op maatschappelijke integratie niet toe te kennen.
Wat heeft het OCMW beslist?
In de zitting van het Bijzonder Comité voor de Sociale Dienst werd het volgende beslist:“Het Bijzonder Comité voor de Sociale Dienst is van mening dat u niet voldoet aan de werkbereidheidsvoorwaarde voor het recht op maatschappelijke integratie. Een reguliere tewerkstelling is in uw situatie niet mogelijk, waardoor het uitvoeren van vrijwilligerswerk verwacht wordt. U weigert dit echter. Het Bijzonder Comité voor de Sociale Dienst heeft daarom beslist om uw aanvraag van *** voor het recht op maatschappelijke integratie niet toe te kennen.
Overeenkomstig art. 3, 5° van de wet van 26 mei 2002 betreffende het recht op maatschappelijke integratie moet de persoon om het recht op maatschappelijke integratie te kunnen genieten, werkbereid zijn, tenzij dit om gezondheids- of billijkheidsredenen niet mogelijk is.”
X is werkbereid maar valt onder de categorie “Niet toeleidbaar – Welzijn” van de VDAB Dienst Gespecialiseerde Screening (DGS). Het breekpunt is dus vrijwilligerswerk. Het OCMW eist vrijwilligerswerk, X weigert dat. Het OCMW drong wel aan op vrijwilligerswerk, maar meldde niet dat dit een breekpunt zou zijn.
De jonge OCMW‑voorzitter verklaarde vorig jaar al dat het beleid strenger zou worden, met meer nadruk op werkbereidheid. De stemming zou nipt geweest zijn, vermoedelijk met één stem verschil. Aangezien X al geruime tijd onder de armoedegrens leeft, zorgt een inkomen van €0 onmiddellijk voor een sneeuwbaleffect aan problemen.
Wat is het beste? Alleen betwisten? Via de vakbond? Via een pro‑deo advocaat? Zelf aanwezig zijn of niet? Wat zijn de kansen? Gezien het huidige klimaat waarschijnlijk niet al te hoog. Zijn er precedenten?Kan ik meteen opnieuw een (equivalent) leefloon aanvragen? Al zal men dat waarschijnlijk opnieuw afwijzen. Maar kan dat überhaupt? Is dat een recht, of iets anders? Dank.