Dag,
Wij hebben beroep gedaan op een aannemer voor het verwijderen van een draagmuur in huis. Om de bovenliggende structuren op te vangen, zouden 2 stalen poutrellen worden geplaatst, op de ene kant rustend op het metselwerk, op de andere kant rustend op 2 stalen kolommen. De projectleider is een week voor de werken op "werfinspectiebezoek" geweest, maar was na 5 minuten terug buiten. Bij de start van de werken constateert hij echter dat hij het metselwerk (snelbouwsteen) waarop de poutrellen moeten rusten niet vertrouwd, en daarom twee extra kolommen wil plaatsen. Dit kon echter al worden geconstateerd tijdens het werfinspectiebezoek, aangezien wij de deurlijst die voor het metselwerk zat reeds hadden verwijderd.
Nu vraagt de aannemer 64% (850 euro) extra ten opzichte van de initieel opgestelde offerte omdat hij 2 extra stalen kolommen heeft geplaatst. Deze meerprijs lijkt ons echter zwaar overdreven:- de aannemer heeft in totaal 310 euro betaald voor de 2 poutrellen en 2 stalen kolommen samen (dit weten wij van de metaalhandelaar).
- extra werkuren voor het plaatsen van de 2 steunbalken bedroeg 2 uur (slechts 1 arbeider).
In de offerte staat:
1/ Hogervermelde prijs is een vaste en forfaitaire prijs en van heden af komen geen verrekeningen meer ter zake noch in min, noch in meer behoudens de eventuele wijzigingen welke gevraagd zouden worden door de opdrachtgever.
3/ Eventuele meer – en minwerken waartoe de opdrachtgever zou besluiten worden verrekend aan de hand van de eenheidsprijzen opgegeven in de bieding van de aannemer. Werken welke uitgevoerd kunnen worden enkel na schriftelijk akkoord van beide partijen.
De prijsberekening in de offerte was weinig informatief, en specificeerde enkel en alleen de kostprijs voor uitbreken van de muur (+/- 280 euro) en het plaatsen van de poutrellen en aanhorigheden (+ materiaal, transport, ...) (+/- 1100 euro).
De aannemer heeft geen oor naar het feit dat de meerprijs voor het plaatsen van 2 extra kokers ons inziens overdreven hoog is.
Daarnaast hebben we echter een bijkomende overeenkomst met deze aannemer gesloten voor bezettingswerken. Deze werken gingen eigenlijk worden uitgevoerd samen met het verwijderen van de draagmuur, maar werden steeds uitgesteld. De aannemer wil nu niet aan de bezettingswerken beginnen vooraleer wij de factuur voor het verwijderen van de draagmuur hebben betaald. Omdat wij totaal geen vertrouwen meer hebben in deze aannemer (ook over uitvoering van de draagmuurwerken zijn wij uitermate ontevreden!!), willen wij het liefst deze bouwovereenkomst ontbinden. De aannemer weigert de overeenkomst voor de bezettingswerken echter in samenspraak te ontbinden, als stok achter de deur zodat wij de hoge factuur i.v.m. draagmuurwerken toch zouden betalen. Omdat wij in de bouwovereenkomst geen leveringstermijn voor de bezettingswerken hebben vastgelegd, kunnen wij weinig aanvangen en ligt alles momenteel stil.
Het enige bewijs over onze "mondelinge afspraak" i.v.m. de timing van de bezettingswerken, is een mailtje van de aannemer, waarin staat: "Ik herhaal dus dat onze aanbod (offerte bezettingswerken) geldig was mits we de werken samen konden uitvoeren , zoals vermeld in de vorige communicaties, dus dat gebeurt dan ook nu."
Hoe kunnen wij de factuur voor het verwijderen van de draagmuur aanvechten, en tegelijk zorgen dat OFWEL de bouwovereenkomst voor de bezettingswerken wordt ontbonden zonder schadevergoeding te moeten betalen, OFWEL dat ze toch binnen redelijke termijn de bezettingswerken komen uitvoeren?
Hartelijk dank voor uw advies!