samenwerking beëindigen met zelfstandig handelsagent

maccam
Topic Starter
Berichten: 4

samenwerking beëindigen met zelfstandig handelsagent

#1 , 07 jul 2016 01:36

Een zelfstandig handelsagent verkoopt reeds 11 jaar advertenties voor ons reclameblad.
Er is geen schriftelijke overeenkomst / contract.
Maandelijks krijgen we zijn factuur met de commissie op de verkoop.
Wij zijn zijn enige klant en zijn zelfstandige activiteit oefent hij uit als bijberoep.

Wij willen de samenwerking met die handelsagent beëindigen.
Kunnen wij dat met een simpele mondelinge melding aan die handelsagent ?

Zo niet, wat moet er dan concreet gebeuren om wettelijk in orde te zijn ?
Kan die zelfstandige handelsagent ons schade berokkenen ?
Wat zijn 'zijn' en 'onze' rechten en plichten in dit geval ?

Dank voor een antwoord.

Winston
Juridisch actief: Ja
Regio: België

Een juridische oplossing. Voor elk probleem, voor iedereen!

Benieuwd naar jouw juridische opties? Winston begeleidt jou aan de geschikte oplossing. Klik hier om jouw situatie te beschrijven en we nemen binnen de 24 uur met jou contact op voor persoonlijke begeleiding
mava105
Berichten: 22875
Juridisch actief: Nee
Locatie: Regio Leuven

#2 , 07 jul 2016 09:16

Dan pleegde hij, en jullie ook fraude op het gebied van schijnzelfstandigheid.

Milo72
Berichten: 1026

#3 , 07 jul 2016 09:22

't is niet omdat je maar 1 klant hebt, dat er direct sprake is van schijnzelfstandigheid.

Als er geen enkele gezagsrelatie is - de zelfstandig handelsagent regelt zijn eigen uren, workload, ..., en heeft geen verantwoording af te leggen - is er toch geen sprake van schijnzelfstandigheid ?
Ik ben geen jurist - mijn posts zijn dus enkel gebaseerd op mijn eigen mening en gezond verstand

Reclame

Weo
Berichten: 414
Juridisch actief: Ja

#4 , 07 jul 2016 10:16

Doe dat maar schriftelijk. Anders wordt het moeilijk om enig bewijs voor te leggen als het tot een discussie komt.

Daarnaast:
- je moet een opzeggingstermijn toekennen (zie art. X.16 WER). Die zal in dit geval in principe 6 maanden bedragen.
- de handelsagent zal waarschijnlijk recht hebben op een uitwinningsvergoeding (zie art. X.18 WER). Het bedrag daarvan mag niet meer bedragen dan het bedrag van een jaar vergoeding berekend op basis van het gemiddelde van de vijf voorafgaande jaren.

Regel deze twee zaken goed. Hij hoeft maar eens snel te googelen om te weten dat je de samenwerking niet zomaar kan verbreken van de ene op de andere dag, zonder een vergoeding toe te kennen.

sloeberken
Berichten: 10285
Locatie: Erpe Mere

#5 , 07 jul 2016 10:37

Bron ondernemers databank:

Onbepaalde duur
Sloot u een overeenkomst voor onbepaalde duur, dan kunt u die op elk moment opzeggen, tenzij er contractueel of wettelijk in een andere regeling voorzien is. Zo kan het contract bv. perfect bepalen dat er in de loop van het eerste jaar van de overeenkomst geen opzeg mogelijk is.

In het contract kan de duur van de opzegtermijn bepaald worden, net zoals het moment waarop die ingaat (bv. de eerste van de maand volgend op deze waarin de opzeg gegeven wordt). Houd daar dan rekening mee. Staat er niets in het contract, dan moet u een redelijke opzegtermijn naleven.

Redelijke opzegtermijn
Uiteindelijk beslist de rechter, afhankelijk van de concrete omstandigheden, wat een redelijke opzegtermijn is. Het principe is dat die termijn de opgezegde partij moet toelaten om zich enigszins aan te passen aan de nieuwe situatie of haar moet toelaten om een nieuwe activiteit te vinden die de verloren activiteit kan vervangen. Hoe langer de overeenkomst al loopt, hoe langer de termijn die u moet naleven. Als uw zakenpartner investeringen gedaan heeft of personeel aangeworven heeft, is de termijn langer. Veelal is het in de praktijk redelijk om een opzegtermijn van drie tot zes maanden in acht te nemen.

Geen contract?
Als een klant gedurende een langere periode regelmatig bestellingen geplaatst heeft, dan is er daardoor een soort contractuele band tot stand gekomen. De rechter zou daarom kunnen oordelen dat u dan niet zomaar van de ene dag op de andere kunt weigeren om nog te leveren aan die klant. De redelijke opzegtermijn is in dit geval de termijn die uw klant nodig heeft om een andere leverancier te zoeken en de samenwerking met hem op te starten. Ook uw leveranciers kunnen dus in principe niet zomaar van de ene dag op de andere de samenwerking met uw bedrijf stopzetten.

Ook als u bv. al langere tijd bijna continu samenwerkt met een bepaalde onderaannemer, kunt u het best een redelijke opzegtermijn naleven. De mate waarin die onderaannemer specifiek in het kader van die samenwerking heeft moeten investeren of personeel aangeworven heeft, zal een invloed hebben op de duurtijd van die opzegtermijn.
Kennis is nog geen wijsheid, dit komt door de jaren.

maccam
Topic Starter
Berichten: 4

#6 , 13 jul 2016 01:53

Allen bedankt voor jullie nuttige informatie.
Een schriftelijke overeenkomst voor de stopzetting lijkt me inderdaad het veiligst.
Nadeel : Als er geen argwaan is, kan die er wel komen bij het voorleggen van zo'n overeenkomst...

Maccam

denlowie
Berichten: 15980
Juridisch actief: Nee

#7 , 13 jul 2016 06:30

Toch eerst eens zeer goed rekenen, als deze agent al meer dan 10 jaar leden werft zijn dit zijn klanten, en de uitwinning vergoeding zou wel eens serieus kunnen tegen vallen, ook de negatieve reclame.

Heb zelf vele jaren steun kaarten betaald aan zo een agent, die man stopte en ik achte het ook dat de tijd gekomen was om te stopen, men doet dit soms jaren lang voor de agent in persoon.
Als er één deur dicht gaat, gaat er een andere open.

Terug naar “Vennootschappen & Verenigingen”