Contract korte duur - 1 jaar

jill88
Topic Starter
Berichten: 21

Contract korte duur - 1 jaar

#1 , 09 mar 2016 16:33

Beste,

In juli 2014 betrokken wij het appartement, ons contract ging in op 1 september 2014. We hebben toen drie maand huur (juli - aug- september) vooruitbetaald + 2 maanden waarborg. Contract van 1 jaar, dat ondertussen eenmaal stilzwijgend werd verlengd zonder de 3 jaar te overschrijden. Contract werd geregistereerd.

Feiten:
Via AS van 29/02 gevraagd aan de verhuurder of hij ermee akkoord gaat dat wij onze opzeg doen, die dan zou ingaan op 01/03 en eindigen 31/05 ( 3 maand) en dat wij eventueel een nieuwe huurder kunnen zoeken.
Enkele dagen daarna worden wij door de immo gecontacteerd om te melden dat hij aangesteld werd om nieuwe huurders te zoeken voor het appartement.
Vandaag 09/03 AS ontvangen:
"Uw huuropzeg werd in goede orde ontvangen. Contractueel bent u hoe dan ook de huishuur verschuldigd tem 31.08.2016, gelijk of u het pand nu (vroeger) verlaat of niet. Wij aanvaarden uw opzeg dus niet. Eventueel en onder alle voorbehoud, staat u het vrij zelf een huurder aan te brengen, dewelke wij dan zullen evalueren en (al dan niet) aanvaarden."

Verder in ons contract:
2,1 Het appartement wordt verhuurd uitsluitend voor persoonlijk gebruik door Huurders. Huurders verklaren hierbij uitdrukkelijk dat zij het gehuurde goed als hun hoofdverblijfplaats gebruiken. Huurders zullen Verhuurder onmiddellijk en per aangetekend schrijven verwittigen mochten zij hun hoofdverblijfplaats wijzigen.
2.2 Uitoefening van handel, nijverheid, ambachten of beroepswerkzaamheden van welke aard dan ook, worden uitdrukkelijk uitgesloten en kunnen slechts worden toegestaan na uitdrukkelijk, schriftelijk akkoord van de Verhuurder, dat als addendum aan deze overeenkomst zal worden gehecht, om er onverbrekelijk deel van uit te maken.
2.3 Zo Huurders in gebreke blijven deze verplichting na te komen, zal Verhuurder dit beschouwen als een ernstige tekortkoming vanwege Huurders aan hun huurverplichtingen. Verhuurder zal dan ook gerechtigd zijn om, in dit geval, de huurovereenkomst voor ontbonden te houden, ten last en ten grieve van Huurders.

Bovendien zal Verhuurder, zelfs indien zij de ontbinding van de huurovereenkomst in rechte niet vordert, van rechtswege recht hebben op een schadevergoeding, daarin o.a. maar niet uitsluitend, begrepen alle meerbelastingen waartoe Verhuurder gehouden is door het loutere feit dat in het gehuurde goed een beroepsactiviteit wordt uitgeoefend. Deze schadevergoeding dient eventueel gevoegd te worden bij andere vergoedingen, zoals o.a. de verbrekingsvergoeding voorzien in art. 13 van deze overeenkomst.

Verwijzend naar art 13:
13.1 In geval deze overeenkomst wordt verbroken door de fout van Huurders, zullen Huurders als onherleidbare wederverhuringsvergoeding een som betalen die gelijk is aan 6 maanden huurprijs geldend op het ogenblik van de verbreking, onder voorbehoud van het recht van Verhuurder om meerdere schade te bewijzen en vergoeding hiervoor aan Huurders te vorderen en met inachtname van de wettelijke opzegtermijn van drie maanden, die ingaat op de eerste van de maand volgend op het aangetekend schrijven van de huurder.

Situatie:
We zijn bereid om te betalen voor de maanden juni-juli-augustus, maar dit lazen we: De rechtspraak beschouwt het als een rechtsmisbruik in hoofde van de verhuurder als deze weigert een nieuwe gelijkwaardige huurder te aanvaarden zonder geldige reden en eist dat de huurder toch nog blijft verder huren.

Als dit nonsens is, ok voor ons. Wij vragen immers een gunst en dat snappen we. Onze grootste zorg gaat uit naar de clausule rond de hoofdverblijfplaats. De akte van onze woning staat gepland op 27 mei. Logischerwijze wordt dat onze nieuwe hoofdverblijfplaats. Op basis van het contract: kan de Verhuurder ons een boete laten betalen van 6 maand omdat wij in principe tijdens de duur van het contract onze hoofdverblijfplaats veranderen? Of begrijpen wij dat verkeerd?

Winston
Juridisch actief: Ja
Regio: België

Een juridische oplossing. Voor elk probleem, voor iedereen!

Benieuwd naar jouw juridische opties? Winston begeleidt jou aan de geschikte oplossing. Klik hier om jouw situatie te beschrijven en we nemen binnen de 24 uur met jou contact op voor persoonlijke begeleiding
Blaatpraat
Berichten: 3885

#2 , 09 mar 2016 16:58

Je huisbaas zal hier geen probleem van maken.
Dit staat er in zodat hij geen leegstandstaks / tweede verblijverstaks moet betalen.

Jij bent geen tweede verblijver, maar zit in een verhuis met overlap van opzegperiode.
Daarin is het normaal dat je hoofdverblijfplaats zal wijzigen.


Verhuurder heeft trouwens gelijk dat je moet blijven betalen tot 31.08.
Best wel nog opnieuw een aangetekende zending doen waarin je bevestigt dat je opzegperiode loopt tot 31.08 (en dus begint op 01.06), anders zouden ze kunnen redeneren dat je een foutieve opzeg gegeven hebt, die nietig was, en uiteindelijk geen opzeg gedaan hebt.
Je hebt wel het recht om tot 31.08 in het appartement rond te lopen. Verhuurder heeft evenwel geen recht om er dan al een nieuwe huurder in te steken.
Enkel in onderling overleg kan er hiervan afgeweken worden (maar dan zou ik op m'n strepen staan en in ruil vragen dat je die maand niet hoeft te betalen; maar zet dit wel op papier mocht dit voorvallen).

Tot slot: akte op 27 mei, en verhuisd zijn met alles erop en eraan (inclusief schoonmaken) tegen de 31e mei?
Iets zegt mij dat dit niet haalbaar zou zijn...
Maar nu heb je dus 3 maanden extra de tijd om je verhuis en dergelijke te regelen, zodat je niets last-minute nog hoeft te doen (je zal het al druk genoeg hebben aan je hoofd).

sloeberken
Berichten: 10285
Locatie: Erpe Mere

#3 , 09 mar 2016 17:08

Verhuurder kan u opzeg niet weigeren, hij kan wel via de rechtbank een verbrekingsvergoeding vragen, maar of een vrederechter zal meegaan in die 6 maand heb ik heel grote twijfels.
In het huurcontract staan wel clausules in die nietig zijn.
U schrijft stilzwijgend verleng, staat dit in u contract, anders is dit niet mogelijk en zit je van bij aanvang in een 9 jarig contract, wat betekend dat je max 2 maand verbrekingsvergoeding verschuldigd bent en geen 3 maand.
Kennis is nog geen wijsheid, dit komt door de jaren.

Reclame

jill88
Topic Starter
Berichten: 21

#4 , 09 mar 2016 17:18

Dus in principe kunnen we, als we juni-juli-augustus betalen, perfect ook de sleutels bij ons houden, ook al wonen we er niet meer? Maar we moeten het dan ook wel laten weten dat onze hoofdverblijfplaats veranderd is, waardoor we dus vrezen voor die 6 maand omdat het appartement dan leeg staat.
Sowieso zijn we van plan om opnieuw in mei de opzeg te doen, zodat we zeker in orde zijn.

Wat bedoelt u, sloeberken, met clausules die nietig zijn?
Er staat in ons contract wel degelijk dat, indien er geen opzeg gebeurt, het contract stilzwijgend wordt verlengd.

Blaatpraat: waarom zouden wij niet kunnen verhuizen op vier dagen? Dat hangt toch van ongelofelijk veel factoren af, waarover ik het niet heb gehad (eerder sleutels krijgen, garage ter beschikking om spullen te stockeren, etc?).

sloeberken
Berichten: 10285
Locatie: Erpe Mere

#5 , 09 mar 2016 17:22

Er staat in ons contract wel degelijk dat, indien er geen opzeg gebeurt, het contract stilzwijgend wordt verlengd.
Staat er bij voor hoelang, 1 of 2 jaar

Art 2.3 en 13.1 zijn in strijd met de woninghuurwet.
Laatst gewijzigd door sloeberken op 09 mar 2016 17:27, 1 keer totaal gewijzigd.
Kennis is nog geen wijsheid, dit komt door de jaren.

jill88
Topic Starter
Berichten: 21

#6 , 09 mar 2016 17:23

"Zij wordt stilzwijgend verlengd onder dezelfde voorwaarden voor de duurtijd van één jaar, zonder dat de totale duur hiervan 3 jaar mag overschrijden."

sloeberken
Berichten: 10285
Locatie: Erpe Mere

#7 , 09 mar 2016 17:28

"Zij wordt stilzwijgend verlengd onder dezelfde voorwaarden voor de duurtijd van één jaar, zonder dat de totale duur hiervan 3 jaar mag overschrijden."
Dan kun je in feite niet opzeggen voor het eind van u 2de jaar. Wel minimum 3 maand ervoor stuur je een AS dat u het huurcontract niet verlengt.
Tot dan heb je recht de sleutels te behouden, verhuurder heeft wel recht op bezoek dagen met nieuwe huurders.
Dit is max 2 dagen per week 3 uur, best met immo vaste dagen afspreken die u passen.
Kennis is nog geen wijsheid, dit komt door de jaren.

Xenophon
Berichten: 2641
Juridisch actief: Ja
Locatie: Brussel

#8 , 09 mar 2016 18:11

Er zijn een aantal grote problemen met de overeenkomst. Het aspect waar u zich het meest zorgen over maakt is m.i. een mineur probleem; die clausule op de hoofdverblijfplaats staat erin omdat de verhuurder anders kan aangesproken worden voor een taks op tweede verblijven of voor leegstand. Typisch wordt dat door de gemeente geëvalueerd op 1 januari. De enige manier waarop de huurder het kan checken indien hij niet aangeschreven wordt voor die belasting is door een uittreksel aan te vragen waarop staat wie in het pand gedomicilieerd is. Dat doet echt haast niemand.

Behalve indien er expliciet een vervroegde opzeg voorzien is in de overeenkomst zit je eraan vast tot het einde van het tweede jaar, zeg gewoon tijdig op,(minimum 3 maand). Overhandig de sleutels niet vroeger dan 31.08. Tot wanneer u opzegt heeft de immo niets te laten bezichtigen. Daarna volgens de modaliteiten van het contract, meestal inderdaad 3 maal per week gedurende twee uur. Leg alles schriftelijk vast en aangezien zij de puntjes op de i zetten, doe hetzelfde: geen afwijkingen van de vastgelegde tijdstippen mogelijk. Ik raad u af om mee te gaan in dat spelletje van 'breng een andere huurder aan': u doet hun werk en hebt geen enkele garantie.
Ik ben geen advocaat, u gebruikt de informatie die ik verstrek strikt op eigen risico. Win steeds gekwalificeerd advies in voor belangrijke beslissingen.
Gelieve vragen te stellen via het forum, NIET via persoonlijke berichten.

sloeberken
Berichten: 10285
Locatie: Erpe Mere

#9 , 09 mar 2016 18:24

Of probeer onderling een gunstigere voorwaarde af te dwingen.
Kennis is nog geen wijsheid, dit komt door de jaren.

jill88
Topic Starter
Berichten: 21

#10 , 09 mar 2016 19:53

Er staat in ons contract wel degelijk dat, indien er geen opzeg gebeurt, het contract stilzwijgend wordt verlengd.
Staat er bij voor hoelang, 1 of 2 jaar

Art 2.3 en 13.1 zijn in strijd met de woninghuurwet.
Kun je uitleggen waarom deze in strijd zijn met de woninghuurwet?

sloeberken
Berichten: 10285
Locatie: Erpe Mere

#11 , 09 mar 2016 20:14

Omdat de huurwet van dwingend recht is.
Art 2.3 verhuurder kan niet eenzijdig huurcontract ontbinden.
13.1 gans dat art is in strijd met de huurwet, 6 maand wederverhuringsvergoeding, korte duur is niet opzegbaar dus niet van toepassing, 9 jarig contract kan maar max 3 maand wederverhuringsvergoeding zijn.
Als er huurschade is kan er een schadevergoeding gevraagd worden.

Huurwet: http://justitie.belgium.be/sites/defaul ... 013-NL.pdf
Kennis is nog geen wijsheid, dit komt door de jaren.

Terug naar “Huren”