lijst inboedel

annieke
Topic Starter
Berichten: 48

lijst inboedel

#1 , 18 jan 2008 18:50

Als je feitelijk (niet wettelijk) gaat samenwonen, kan je dan een lijst opstellen met al je eigendommen en die door beide partijen laten ondertekenen ? Is dit even rechtsgeldig als een inventaris van de inboedel, uitgevoerd door een notaris ?

Winston
Juridisch actief: Ja
Regio: België

Een juridische oplossing. Voor elk probleem, voor iedereen!

Benieuwd naar jouw juridische opties? Winston begeleidt jou aan de geschikte oplossing. Klik hier om jouw situatie te beschrijven en we nemen binnen de 24 uur met jou contact op voor persoonlijke begeleiding
scorpioen
Berichten: 9383
Juridisch actief: Nee

#2 , 18 jan 2008 19:19

Je kan de onderhandse inventaris laten registreren. Dan staat vast dat hij op die datum werd opgemaakt. Vanaf dat ogenblik heeft die inventaris dezelfde waarde als een inventaris opgemaakt bij de notaris.

Wat is het doel van de inventaris. Om tussen jullie onderling het eigendomsrecht vast te leggen. Daarvoor dient zo'n inventaris. Om een beslag door derden te vermijden omwille van een schuld van één van beiden? Dan is zo'n inventaris, ook opgemaakt bij de notaris, een zeer, zeer zwak bewijsmiddel.

scorpioen

annieke
Topic Starter
Berichten: 48

#3 , 18 jan 2008 19:32

voor beide situaties eigenlijk.
Hoe kan je je inboedel beschermen tegen mogelijke financiele problemen van een van beiden ?

Reclame

annieke
Topic Starter
Berichten: 48

#4 , 18 jan 2008 19:54

eigenlijk ben ik ook ineens op zoek naar een goede bewijslast naar de verzekering toe moest het huis afbranden.

scorpioen
Berichten: 9383
Juridisch actief: Nee

#5 , 18 jan 2008 20:24

Hoe kan je je inboedel beschermen tegen mogelijke financiele problemen van een van beiden ?
Wanneer iemand schulden heeft mag de schuldeiser er van uitgaan dat alles wat zich bevindt op de plaats waar de schuldenaar ingeschreven is in de bevolkingsregisters zijn eigendom is, en dus in beslag mag genomen worden voor de schulden. Degene die de eigenaar is moet dan bewijzen dat hij de eigenaar is. Hij/zij kan trachten de gerechtsdeurwaarder hiervan te overtuigen, lukt dat niet dan moet hij/zij een procedure doen voor de beslagrechter.

Men kan dan het bewijs van zijn eigendomsrecht leveren op alle manieren, als de rechter je maar gelooft. Rechters weten ook dat er veel gelogen wordt en dat nogal wat samenwonenden, als er één is die schulden heeft, alles "op naam van de andere zetten", bijvoorbeeld door een inventaris op te maken. De rechters zijn dus zeer wantrouwig. Hij weet ook dat je in die inventaris kan zetten wat je wil.

Als men echt de eigenaar is slaagt men er meestal wel in de rechter te overtuigen. Beste bewijs is facturen met het bewijs met welke gelden dit betaald is, bijvoorbeeld betaling met bancontact via jou rekening. Maar alles is dus goed als bewijs, als je de rechter maar kan overtuigen van je goede trouw.

Je kan een inventaris opmaken, maar dan zal je toch nog moeten bewijzen dat die goederen die daarop staan jou eigendom zijn.

scorpioen

annieke
Topic Starter
Berichten: 48

#6 , 19 jan 2008 15:12

Dank je voor de info. Weet je ook of een notariele inventaris voor een verzekeringsmaatschappij een belangrijk bewijs van eigendom van de inboedel kan zijn als je huis afbrand ?

Terug naar “Huwelijk & Samenwoning”