#4 , 17 okt 2013 22:35
Misschien nog een voorbeeld om de problematiek helder te krijgen. Stel ik organiseer netwerk evenementen waarbij ik mensen voor een bijdrage bij elkaar breng. Hiervoor vraag ik 12,10 per persoon (10 euro + 21$ of 2,10 BTW). De klant betaalt de BTW dus. Er is niks aan de hand als er geen andere kosten bijkomen. Maar stel dat ik nu voor de klant een ticket regel die ik doorbereken. Op het ticket zit 6% BTW. Kijk wat er gebeurt met de winst als ik de prijs van het "netwerk" ticket gelijk houdt terwijl de ticketprijs van het museum (bijvoorbeeld) omhoog gaat.
Ticket museum: 10,60 (BTW = 0,60)
Ticket netwerk: 12,10 (BTW = 2,10
Totaal: 22,60 (BTW = 3,92)
BTW af te dragen: 3,92 - 0,60 = 3,32
Winst: 22,60 - 10 - 3,32 = 9,28
Ticket museum: 21,20 (BTW = 1,20)
Ticket netwerk: 12,10 (BTW = 2,10)
Totaal: 33,30 (BTW = 5,78)
BTW af te dragen: 5,78 - 1,20 = 4,58
Winst: 33,30 - 20 - 4,58 = 8,72
Ticket museum: 106,00 (BTW = 6,00)
Ticket netwerk: 12,10 (BTW = 2,10)
Totaal: 118,10 (BTW = 20,49)
BTW af te dragen: 20,49 - 6,00 = 14,49
Winst: 118,10 - 100 - 14,49 = 3,61
Ziet u dat de winst continue naar beneden gaat hoe hoger de entree wordt? Ik moet de klant dus 21% BTW berekenen over het gehele bedrag en dat afdragen, terwijl ik slechts 6% zelf kan terugclaimen. Het loont dus niet om de extra service te verlenen. Dat is het echte probleem. Hetzelfde geldt voor bus- of treinvervoer, waar ook 6% op zit. Met mijn service biedt ik een "all-in" pakket aan zodat men niet zelf een kaartje hoeft te bestellen of bij het station in de rij hoeft te staan. Dat wordt door de fiscus echter hard beboet omdat ik geen 6% zou mogen berekenen als bedrijf.