#17 , 08 jun 2013 13:14
Neutraal Moresnet lag op het drielandenpunt van het toenmalige België, Nederland en ... hoe Duitsland toen ook moge geheten hebben. Omdat ze er niet eens over waren wie het nu moest besturen werd de gemeente neutraal en hoorde bij geen van de drie landen. Gezien ze zelf hun passports uitgaven, eigen munten en postzegels etc, kan je stellen dat het de facto een apart landje was.
En misschien is mijn vraagstelling inderdaad niet optimaal, maar laten we niet over woorden struikelen. Het is duidelijk dat ik dit topic niet opende om te debatteren over de toekomst van België en het bestaansrecht van Vlaanderen als staat. Ookal koos ik misschien een paar foute termen, ik denk dat het duidelijk was dat de vraag niet bedoeld was voor publiek debat te starten.
En ja, ik heb wat opzoekwerk gedaan en weet er een en ander van (dat eenzijdig onafhankelijk uitroepen in theorie niet kan, en hoe de inboedel in Tsjechoslowakije en Servië-Montenegro geregeld werd) maar elk geval is weer anders. Het is niet omdat ze het op zo volwassen manier afhandelden in Tsjechoslowakije en Servië-Montenegro dat het hier even vlot zou gebeuren met wederzijdse toestemming. Met wat minder geluk komen ze er niet uit en roept men eenzijdig de onafhankelijkheid af, waardoor je in een soort Kosovo scenario terechtkomt: geen eigen internetcode of landennummer voor de telefoon, voor post en telecommunicatie afhankelijk van deals met buurlanden (bijvoorbeeld de +31 code van Nederland met een apart zonenummer voor de nieuwe staat), ... In Noord Cyprus moet men zelfs een Turkse postcode en stadsnaam gebruiken waar dan in het lokale postkantoor aan het postcodenummer wordt afgeleid dat de brief naar Noord Cyprus moet. "Noord Cyprus" op de enveloppe zetten en dan komt de brief niet eens toe. In Kosovo, afhankelijk van je provider, moet je de landencode van Monaco, Servië of Slovenië gebruiken om te bellen naar Kosovo.
Om maar te zeggen: elke situatie is weer anders, en kan mits eenzijdige afscheuring tot enorme complexe problemen leiden. Het voorbeeld van bv Tsjechoslowakije toepassen op België is dan ook niet correct, want dat was een totaal andere situatie. Mijn kennis over eerdere zulke gevallen is dus waardeloos wanneer de vraag wordt gesteld welk paspoort de bewoners van België zouden krijgen indien de staat ophoudt te bestaan.