Dat veel zelfstandigen niet overweg kunnen met het 'huidige systeem' en dat er daarom een elektronisch facturatiesysteem zou moeten ingevoerd worden is onzin. Zelfstandigen zijn wél in staat om voorzieningen aan te leggen en kosten in te schatten, aan budgettering te doen enz. Een elektronisch facturatiesysteem bestaat eigenlijk al via de boekhouder die op elk ogenblik een uitdraai kan maken van de toestand.
ah? Ik ken nochtans maar héél weinig zelfstandigen die werken met een electronisch facturatiesysteem voor al hun facturen, gewoon omdat facturen nog altijd meestal op papier binnenkomen.
De btw bv., weet perfect - via de maandelijkse of driemaandelijkse aangiften - welke facturen werden uitgeschreven, voor welke bedragen en aan wie. Ze kunnen zelfs zonder tussenkomst van een rechtbank rechtstreeks btw-achterstallen gaan innen bij de klanten.
daar zeg je het: driemaandelijkse aangiften, dus niet direct.
De problemen stellen zich niet tijdens jaren dat er regelmatige inkomsten zijn. De problemen met betrekking tot de sociale zekerheid en de btw beginnen pas van zodra een paar (grote) klanten afhaken en er dus een pak inkomsten wegvallen, terwijl de vaste kosten gewoon blijven doorlopen. En toch moet je sociale zekerheid betalen op de inkomsten van drie jaar geleden, de inkomsten van twee jaar geleden, de inkomsten van vorig jaar. Sociale zekerheid zou moeten berekend worden op het ogenblik zelf.
met dit laatste ben ik het eens. Het eerste is simpel op te lossen: leg een som opzij tijdens de vette jaren die je dan al reserveert om de sociale lasten van 3 jaar later te betalen.