Voorlopige bewindvoering en verdeling nalatenschap

ippa
Topic Starter
Berichten: 174

Voorlopige bewindvoering en verdeling nalatenschap

#1 , 13 okt 2010 21:50

Hallo,

In verband met onderstaande situatie, heb ik een vraag:

**** Situatie:
+ vader overlijdt in mei 2010
+ zoon wordt in juli 2010 aangesteld door de vrederechter als voorlopig bewindvoerder van de overlevende moeder, wegens Alzheimer van de moeder.

**** Vraag:
Moet voor de verdeling van de nalatenschap het akkoord van de vrederechter gevraagd worden? De bedoeling is niet om over het kaptitaal te kunnen beschikken, doch om te vermijden dat bij eventueel overlijden van de moeder, nogmaals successierechten dienen betaald te worden op het kapitaal dat, bij een niet verdelen van de nalatenschap, in het bezit van de moeder zou blijven.

Dank voor uw reactie,
JLD

Winston
Juridisch actief: Ja
Regio: België

Een juridische oplossing. Voor elk probleem, voor iedereen!

Benieuwd naar jouw juridische opties? Winston begeleidt jou aan de geschikte oplossing. Klik hier om jouw situatie te beschrijven en we nemen binnen de 24 uur met jou contact op voor persoonlijke begeleiding
Creatief
Berichten: 2521

#2 , 13 okt 2010 22:25

Vraagje:
Hoe kan een zoon in juli 2010 aangesteld worden door de vrederechter als voorlopig bewindvoerder wanneer vader overleed in mei 2010?
De bewindvoerder kan maar het bewind voeren over levende mensen en niet over dode mensen.

Mocht je je vergist hebben van datum: de bewindvoering stopt bij de dood. De bewindvoerder moet wel zijn rekeningen (boekhouding) neerleggen bij het vredegerecht (ik geloof binnen de maand na het overlijden.) De vrederechter moet goedkeuren en dan kan er verdeeld worden.

ippa
Topic Starter
Berichten: 174

#3 , 13 okt 2010 22:37

@Creatief,
Vermoedelijk heb je iets te snel gelezen: de zoon is aangesteld als voorlopig bewindvoerder van de overlevende moeder (de vader is gestorven in mei 2010, maar de moeder leeft nog).
mvg,
JLD

Reclame

Creatief
Berichten: 2521

#4 , 13 okt 2010 22:57

Oeps, sorry. Inderdaad, dat heb ik te snel gelezen. Ik vermoed dat de vrederechter daar niet meer moet voor tussenbeide komen aangezien vader overleed voordat de zoon-bewindvoerder was aangesteld. Hij moet de nalatenschap wel volledig opnemen in zijn boekhouding en de aangifte van de SSR toevogen.

Mocht de bewindvoerder zijn aangesteld voor vaders dood, dan mocht de zoon-bewindvoerder slechts de nalatenschap van vader voor de moeder aanvaarden onder voorwaarde van boedelbeschrijving.

Aangezien moeder onder bewindvoering staat, kan ze ook niet meer schenken. De zoon-bewindvoerder heeft hiervoor een speciale machtiging nodig van het vredegerecht en wordt meestal ook niet meer toegestaan.

j.demoor
Berichten: 10360

#5 , 15 okt 2010 09:03

“Art.488bis,f)...§ 3. Bij gebreke van aanwijzingen in de in artikel 488bis, c), bedoelde beschikking, vertegenwoordigt de voorlopige bewindvoerder de beschermde persoon in alle rechtshandelingen en procedures als eiser en als verweerder. Evenwel kan hij slechts krachtens een bijzondere machtiging van de vrederechter :...e) een nalatenschap...verwerpen of aanvaarden, wat slechts onder voorrecht van boedelbeschrijving kan geschieden...”(B.W.=Burgerlijk Wetboek).

Wat in vaders nalatenschap viel blijkt voldoende uit diens successieaangifte die u in principe mee ondertekende.

Eis toepassing van :“Art.745ter Niettegenstaande enig andersluidend beding kan ieder die de blote eigendom verkrijgt, eisen dat voor alle met vruchtgebruik belaste goederen een boedelbeschrijving van de roerende en een staat van de onroerende worden opgemaakt, dat de geldsommen worden belegd en dat de effecten aan toonder, naar keuze van de langstlevende echtgenoot, worden omgezet in inschrijvingen op naam of gedeponeerd op een gemeenschappelijke bankrekening.”(B.W.).
Ga naar Belgische wetgeving in JUSTEL-databanken van Belgisch Staatsblad. Klik voor WetBOEKEN achter ’Juridische aard’. Op afkondigingsdatum vindt u de overige akten. Inzake FEDERALE fiscale wetgeving zie http://www.fisconetplus.be/

Terug naar “Erfrecht & Schenkingen”