Ik heb een boek waarvan het boekblok uithing (de pagina's kwamen uit de kaft). Dit is gerepareerd met een "kartonnen koker" in de rug, waarbij het boekblok terug vast hing, maar de koker was duidelijk zichtbaar. Tot daar de voorgeschiedenis.
Nu wou ik het boek laten bijwerken door een boekbinder: namelijk de koker onzichtbaar laten maken. Ik kom in contact met een boekbinder uit Nederland die deze werken perfect kan uitvoeren (naar eigen zeggen). Hij stelt twee oplossingen voor: ofwel de koker vervangen door een onzichtbaar (= kleiner) exemplaar, of de koker gewoon verwijderen. Ik mail terug dat ik akkoord ga met de oplossing om een nieuwe koker te steken en dat ik de oplossing zonder koker maar niks vind, aangezien het blok dan terug kan loskomen.
Nu krijg ik deze week het boek terug: hangt het boekblok terug los in het boek! De boekbinder had de koker er uitgehaald en NIET vervangen. Ik mail hem om te zeggen dat het boek terug stuk is, en hij zegt me doodleuk dat hij geen nieuwe koker gestoken heeft omdat dit niet volgens "de regels van het vak" is en dat ik het boek niet moet terugsturen, aangezien hij sowieso niet met een koker zal werken.
Wat moet ik hier nu mee? Ik heb nog niets betaald: de "factuur" zat bij het boek dat teruggestuurd is. 't Is te zeggen: het is een handgeschreven papiertje met de prijs op (geen BTW nummer, geen factuurnummer, geen datum, geen BTW percentages of BTW vermelding, etc...). Ik vermoed dan ook dat die persoon helemaal geen zaak heeft, maar een particulier is. (Hij had me nochtans gezegd een factuur te zullen leveren bij de reparatie.)
Alle communicatie is via mail gebeurd (deze mails heb ik nog in mijn bezit). Ik heb veel zin om gewoon niet meer op deze amateur zijn mails te reageren en niet te betalen, en een andere boekbinder te raadplegen. Ik vrees dat als ik mijn boek terugstuur, hij het zal houden tot ik de "factuur" betaal, waarna ik helemaal niet zeker ben of het werk daarna wel goed gedaan is.
Wat doe ik best? Vraag ik eerst naar een officiële factuur? Stuur ik een AS en wat moet daar dan in staan? Ben ik verplicht om het boek terug te sturen en deze amateur de kans te geven zijn werk goed te doen, ook met het gevaar dat het boek nog meer beschadigd raakt?