#2 , 05 dec 2009 10:18
Ja, natuurlijk is u zelf ook gebonden door die mondelinge overeenkomst. U neemt zelf toch ook die mondelinge overeenkomst als basis om je rechten als koper te doen gelden!? Zodra er een akkoord is over de prijs en het goed, is er een koop. Dat dat akkoord er is, kan ondertussen al wel aangetoond worden aangezien het zelfs al tot bij een rechter is geraakt.
Wat u m.i. wel degelijk kan aanvoeren is het feit dat de redelijke termijn voor het afhandelen van de verkoopsprocedure, wat u betreft, ruimschoots overschreden werd. U kan dus een aangetekende brief sturen aan de betrokken partijen waarin u meldt dat u wenst af te zien van de overeenkomst aangezien die termijn wat u betreft ruimschoots overschreden is. Aangezien de zaak, zoals u stelt, al een half jaar aansleept, zie ik niet in waarom dit argument van 'redelijke termijn' zou worden verworpen. Echter, u dient wel nog een bepaalde periode te voorzien vanaf versturen aangetekende ingebrekestelling, waarin de verkopers alsnog over de brug zouden kunnen komen. M.a.w. u dient hen, vanaf uw kennisgeving, nogmaals een 'redelijke termijn' voor te stellen waarbinnen het voor u moet afgehandeld zijn, bv. 3 weken of zo. Als dan na die 3 weken er nog geen overeenkomst is getekend, staat de mondelinge overeenkomst alweer een pak minder sterk, maar dan nog zou u voor de zekerheid die mondelinge overeenkomst ook nog voor een rechtbank dienen te laten ontbinden. Positief nieuws bij al die ellende is wel dat u op dat moment m.i. ook gerechtigd is een schadevergoeding te vragen voor uw geleden schade (u dient wel ook reeds in uw aangetekend schrijven te vermelden dat u niet zal nalaten dat te eisen.)
Andere mogelijkheid, indien u echt 'gewoon ervanaf' wil, zonder nog de kans te lopen om het goed alsnog te moeten aankopen: ga praten met die mensen (probeer ze eventueel tot bij de notaris te krijgen om daar meteen met alle partijen te kunnen praten) en vraag om een onderlinge ontbinding van de overeenkomst. Dat is een mogelijkheid die ook bestaat. Als partijen kunnen overeenkomen u van uw plichten als koper te ontslagen, ben je er meteen vanaf.