Dit forum is geen vervanging voor professioneel juridisch advies. Raadpleeg steeds een erkend raadsman of vakspecialist. De redactie van dit forum is niet aansprakelijk voor eventuele schade die zou voortvloeien uit berichten geplaatst op dit forum. Lees onze forum-regels. Is dit uw eerste bezoek ? Lees dan even onze handleiding.
voyageur
Topic Starter
Berichten: 9

overschrijving als schenking of gebruikelijk geschenk

#1 , 1 jaar 10 maand geleden (27 okt 2016 14:08)

In de 3 jaar voor overlijden is in december een overschrijving gedaan van erflater naar kind, zonder vermelding. Erflater kon op dat moment niet uit de voeten om geld af te halen en in een envelop te stoppen als kerst- en nieuwjaarsgeschenk zoals de andere jaren, maar schreef het over. Betreft dit nu een schenking die moet aangegeven worden als bankgift of is dit een gebruikelijk geschenk? Zijn daar richtlijnen voor ivm het bedrag? 100 /1000 /10000/100000 EUR?

wanton
Berichten: 8719
Locatie: HEIST , bij-den-berg

#2 , 1 jaar 10 maand geleden (27 okt 2016 14:17)

Zo iets is relatief. Hangt af van het vermogen van de schenker, wat is gebruikelijk vanwege hem.
Som van 10.000 en zeker 100.000 € begint toch al wel meer weg te hebben van een schenking dan van een nieuwjaarscadeau.
Ik heb gisteren gezien , ik ken morgen!
Toet-anch-Amon

Poene
Berichten: 457
Juridisch actief: Ja
Locatie: Kandidaat-notaris in West-Vlaanderen

#3 , 1 jaar 10 maand geleden (28 okt 2016 00:50)

Dit is een feitenkwestie. In het Procedureboek Erfbelasting (het handboek van de fiscus) staat er een voorbeeld van 10.000 EUR:

"Overledene X heeft een jaar vóór zijn overlijden een legaat van een geldsom van 10.000 € ontvangen. Deze geldsom wordt bij toepassing van het wettelijk vermoeden van artikel 2.7.3.2.5 (zie deel14, punt 14.3.1) beschouwd in de nalatenschap te zitten.
De erfopvolgers moeten deze som aangeven, zelfs indien zij beweren dat overledene er door handgiften heeft over beschikt. De som van 10.000 € wordt belast in hoofde van de erfopvolgers."

Dus dat bedrag is al verdacht, tenzij het over de erfenis van een zeer rijk persoon gaat.

Verder zegt het procedureboek ook nog:

"De fictiebepaling is niet toepasselijk op
o de gebruikelijke geschenken die relatief weinig belangrijk zijn en in verhouding staan met de inkomsten van de schenker o.a. bij geboorte, huwelijk, verjaardag;"

Reclame

Edgar W.
Juridisch actief: Ja
Regio: België

Een juridische oplossing. Voor elk probleem, voor iedereen!

Heb je nog bijkomende vragen? Kijk even op Jureca.be voor snel & betaalbaar juridisch advies!

Terug naar “Successie- & Registratierechten”