Recht op leefloon of werkloosheidsuitkering :

Forumregels
Tips om snel goede antwoorden te krijgen


- Geef in het onderwerp duidelijk aan waarover het gaat
- Wees beknopt (hoe meer tekst, hoe minder groot de kans dat het gelezen wordt)
- Wees volledig (zaken achterhouden zorgt ervoor dat er onmogelijk juist geadviseerd kan worden)
- Let op grammatica en spelling
Jazzmatazz
Topic Starter
Berichten: 6
Juridisch actief: Nee

Recht op leefloon of werkloosheidsuitkering :

#1 , 11 sep 2025 08:02

Dag,
heeft een rasechte Belg, die vroeger altijd gewerkt heeft, maar momenteel geen vaste domicilie heeft, recht op een leefloon bij het OCMW of op werkloosheidsuitkering? Deze persoon is momenteel door omstandigheden wel met niets in orde. Geen vaste domicilie, geen ID, geen mutualiteit,
geen werk,...

Franciscus
Berichten: 39820
Juridisch actief: Nee

#2 , 11 sep 2025 10:30

Ocmw van laatste woonplaats is in eerste instantie bevoegd.
Of sociale dienst van gemeente waar aangetroffen.
U kan al aangifte doen bij politie wegens verlies van identiteitskaart.
Of u al al of niet rasechte Belg bent heeft geen belang. Wel of u hier verblijft.
Medewerking van u aan de procedure is uiteraard wel nodig.

LennieK
Berichten: 2072
Juridisch actief: Nee

#3 , 11 sep 2025 11:24

Neem contact op met het ocmw of caw van de gemeente waar de persoon het regelmatigst verblijft. Het zijn zij die de voorwaarden zullen vastleggen. Voorwaarde één is meestal een (referentie)adres én komen opdagen op alle afspraken. Er zal ook onderzocht worden of er niet eerst andere rechten zijn om uit te putten (bijvoorbeeld pensioen of werkloosheidsuitkering) tot die tijd kan het ocmw deze uitkeringen wel voorschieten eventueel

Reclame

Jazzmatazz
Topic Starter
Berichten: 6
Juridisch actief: Nee

#4 , 13 sep 2025 08:41

Nog een aanvulling op mijn vraag. Deze persoon is sinds een tweetal jaaren werkloos door destijds een ongelukkige val met zijn fiets (geen werkongeval). Hij heeft de serieuze blessure nooit laten behandelen omdat hij geen mutualiteitsverzekering had/heeft en alles zelf zou moeten betalen en dat was/is financieel niet mogelijk. Hij heeft destijds verschillende gesprekken gehad met de VDAB, Hulpkas (niet gesyndiceerd), Sociaal Huis, OCMW. Daar werd hem verteld dat hij in principe recht heeft op een werkloosheidsuitkering of leefloon, maar omdat hij geen vaste domicilie heeft, is dit helaas niet mogelijk.

Hij woont al verschillende jaren bij zijn broer maar die wilt absoluut niet dat hij zijn vaste domicilie bij hem plaatst. De betrokkene heeft nl. nog openstaande schulden van in de tijd dat hij elders werkte en woonde. De broer is dan bang dat de deurwaarders, schuldeisers,.. dan plots voor zijn deur staan, terwijl deze broer niets met zijn schulden te maken heeft. De bevoegde instanties zeggen telkens dat hij zijn vaste domicilie bij zijn broer moet plaatsen, maar dit is echt 'out of the question'. Kunnen de vevoegde instanties dit zomaar doen?
Zijn er evt. nog andere opties? Dank bij voorbaat.

Thomas_AA
Berichten: 311
Juridisch actief: Nee

#5 , 13 sep 2025 08:54

Hij is wettelijk verplicht zijn domicilie te plaatsen waar hij woont. Dat is geen kwestie van “kunnen ze dat doen”.

Verder een klassiek voorbeeld van hoe problemen zich opstapelen door te denken dat men slimmer is. Geen vast adres hebben omdat men denkt dat men zo schuldeisers kan ontlopen en dan effectief in de problemen komen met uitkeringen. Terwijl ook die originele schulden nooit zullen weggaan.

Niet aangesloten zijn bij mutualiteit is ook een belachelijk kleine besparing, gelet op het energie risico dat je loopt.

Luister naar advies van OCMW of CAW. Het zelf uitzoeken heeft blijkbaar niet goed gewerkt.

Jazzmatazz
Topic Starter
Berichten: 6
Juridisch actief: Nee

#6 , 13 sep 2025 09:28

Ik heb niet om een preek gevraagd, maar of er mss. andere opties zijn.

mava105
Berichten: 22914
Juridisch actief: Nee
Locatie: Regio Leuven

#7 , 13 sep 2025 11:50

Die zijn er niet. Oplossing is gewoon ondergaan. Verder volledig eens met de tekst van Thomas

Franciscus
Berichten: 39820
Juridisch actief: Nee

#8 , 13 sep 2025 12:20

Een Ocmw kan een referentieadres geven medewerking van persoon is wel vereist.
Zeker zich houden aan afspraken.
Is héél belangrijk want anders zal Ocmw hem niet steunen.
De aangifte van verlies bij politie kan dan gebeuren op het referentieadres.

LennieK
Berichten: 2072
Juridisch actief: Nee

#9 , 15 sep 2025 09:26

het ocmw zal geen referentieadres geven als de persoon een echt adres heeft waar hij regelmatig verblijft. En ja, sommige instanties kunnen de betrokken persoon gewoon van ambtshalve laten inschrijven. De broer wordt daar wellicht zelfs niet eens van op de hoogte gebracht...

Fisico
Berichten: 6
Juridisch actief: Nee

#10 , 14 okt 2025 23:31

Je geeft aan dat die persoon aan het werk was toen hij zijn ongeval kreeg? Op basis van zijn sociale bijdragen was hij steeds gerechtigd om te kunnen aansluiten bij een ziekenfonds. Het betalen van de ledenbijdrage doet er zelfs niet toe. Dat is voor de aanvullende voordelen, al is het wel beter dat in regel te hebben. Bovendien, waarom geen ziektevergoeding sedert zijn ongeval???

Als je vriend lange tijd heeft gewerkt is het nuttig om het recht op werkloosheidsvergoeding te laten onderzoeken. Afhankelijk van zijn leeftijd en de te bewijzen dagen binnen een referteperiode is er al dan niet recht. Er zal gevraagd worden naarnzijn laatste C4. Er wordt inderdaad wel een domicilieadres verwacht.

Betreft het referentieadres: het ocmw kan toekennen als het dient om je uitkering in orde te brengen bij de vakbond. De grote maar is hoe streng men is. Je vriend woont al lange tijd in bij iemand en hij heeft schulden die al dan niet ontdoken worden. Dat is een moeilijke. De gemeente moet inschrijven op basis van de vaststelling van de wijkagent. Dat lijkt me evident.

Het feit dat hij geen ID heeft is een vicieuze cirkel. Je hebt een ID nodig om je in te schrijven, je hebt een adres om je ID in orde te brengen. Laat hem contact opnemen met het OCMW, laat hem meewerken en laat hem begeleiden. Voor een leefloon is er geen domicilie nodig. Bevoegd ocmw is het feitelijk verblijf.

Terug naar “Stel een vraag”