Pagina 1 van 1
verwerpen erfenis
Geplaatst: 06 mei 2008 13:39
door casan78
Even een kort vraagje.
Is het mogelijk dat mijn man de erfenis van zijn overleden vader verwerpt, maar dat hij toch nog recht heeft op de premie die vrijkomt (hij is hiervan begunstigde) van een spaarplan en verzekering bij overlijden??
Volgens de verzekeringsmaatschappij kon dit, maar nu twijfelen we toch....
Re: verwerpen erfenis
Geplaatst: 06 mei 2008 22:20
door wolf2
Wat is een levensverzekering?
Een contract waarbij ik tijdens mijn leven geld geef aan een firma, die mij belooft om bij mijn overlijden een bepaald bedrag te geven aan iemand die ik gekozen heb (dit is de meest simpele voorstelling van de zaak).
Wat is een erfenis?
De erfenis of de nalatenschap (dat is hetzelfde) bestaat uit het gehele vermogen dat iemand nalaat bij zijn overlijden (ook dat is een simpele voorstelling van zaken).
Als iemand nu een levensverzekering uitgekeerd krijgt, dan komt dat geld niet uit de erfenis om de eenvoudige reden dat het niet meer in de erfenis zit (ik heb het op voorhand gegeven aan die firma).
de begunstigde krijgt dat geld uit het contract (dat uiteraard wel "in gang schiet" bij het overlijden).
De verwerping van een erfenis verandert dus niets aan dat contract: men zal niets krijgen uit de erfenis (of er niets moeten in betalen) maar toch krijgt men het geld van de verzekering.
Wat de verzekeringsmaatschappij dus zegt, is juist VOOR ZOVER de zoon met zijn naam of met de vermelding "mijn zoon" in dat contract staat.
Wie een levensverzekering afsloot en in het contract zegt: "uitkering aan mijn erfgenamen"... bederft de pret, want dan kan de zoon alleen maar de uitkering krijgen als hij zegt "ja, ik ben de erfgenaam" en dan krijgt hij naast de uitkering ook de schulden van de erfenis.
Opgelet indien er andere bevoorrechte erfgenamen zijn: die kunnen daar tegen in gaan (in bepaalde omstandigheden).
Geplaatst: 07 mei 2008 15:41
door casan78
Das dus dikke ellende

, want in het contract staat idd "uitkering aan mijn erfgenamen"
Maar kijken hoe we het nu verder kunnen aanpakken...
Merci voor het snelle antwoord
Geplaatst: 07 mei 2008 15:49
door casan78
Toch nog even een vraag. In het contract staat letterlijk:
Begunstigden van het contract.
Voor de verzekeringssommen bij leven de verzekerde
Voor de verzekeringssommen bij overlijden het kind vna de verzekerde, (naam van mijn man) bij ontstentenis, de wettige erfgenamen van de verzekerde per gelijke delen
Kan iemand mij uitleggen hoe het dan nu zit???
Geplaatst: 07 mei 2008 22:45
door wolf2
Dank U voor het letterlijk overnemen van de bepalingen; dat is belangrijk.
De verzekering was een gemengde levensverzekering: er was voorzien in een uitbetaling bij leven (meestal de pensioenleeftijd) aan de verzekerde zelf. Daar is geen sprake van successierechten want er is niemand dood.
De uitbetaling bij overlijden gebeurt aan de zoon mijnheer "Jan" (om iets te noemen).
Jan kan dus de erfenis verwerpen en toch de uitkering krijgen: hij hoeft immers niet te zeggen: ik ben de erfgenaam. Hij moet alleen zeggen: ik ben zoon "an" die in het contract staat.
Ten slotte is er nog voorzien wat er moet gebeuren als "Jan" al overleden zou zijn: dan wordt er uitgekeerd aan "de wettige erfgenamen van de verzekerde per gelijke delen". Die erfgenamen mogen dan niet verworpen hebben, want zij moeten wel zeggen: hier die uitkering, ik ben de erfgenaam.
Slaap dus op uw beide oren, verwerp de erfenis, ontvang de uitkering. De erfgenamen die wel aanvaarden moeten in de aangifte vermelden dat "Jan" een levensverzekering genoot; Jan moet alleen daar successierechten op betalen.
En nu moet U de vraag stellen: hoe kan Jan nu erfenisrechten moeten betalen als hij geen erfenis krijgt maar de uitvoering van een contract?
Omdat het wetboek dat uitdrukkelijk voorzien heeft: erfenisrechten moeten betaald worden op een erfenis maar ook op een beperkt aantal niet-erfelijke uitkeringen zoals levensverzekeringen.