Pagina 1 van 1
Verwerpen omdraaibaar?
Geplaatst: 20 aug 2012 19:52
door konijntje1
Een goeie dag Meester's,
Betreft het volgende onderwerp,
Mijn vrouw haar vader is een 4tal jaar overleden. Deze laatste had een eigen zaak met verschillende activa en woningen. Mijn vrouw zou voor 5/8e erfgename geweest zijn.
Door toedoen van haar moeder die op haar onwetendheid inspeelde en haar liet aftekenen bij de griffie in dendermonde is dit onder normale omstandigheden permanent.
Verder was er een fout gemaakt van de notaris die het testament niet kenbaar gemaakt had.
Bij overlijden van haar vader was reeds 1 kind geboren waar nog niet voor afgetekend is.
De erfenis is nog steeds in onverdeeldheid en dus nog niet uigevoerd.
Bestaat er een mogelijkheid om terug te komen op aftekenen?
Desnoods met toestemming en goedkeuren van de andere erfgenamen....
Als deze kunnen kiezen tussen 5/8e waar ze geen recht op hebben (als de zaak voor onze dochter zou starten) of 1/3e doen ze zich zowieso voordeel.
Dit om volgende reden. We hebben ondertussen 3 kinderen en willen natuurlijk dat de erfenis voor alle 3 later kan gebruikt worden.
Indien we enkel voor ons eerste de zaak starten zal alles vast staan enkel en alleen voor haar.
Ik dank u voor uw hulp en reply.
Re: Verwerpen omdraaibaar?
Geplaatst: 20 aug 2012 20:21
door roharro
De verwerping van een erfenis is definitief....
indien er erfgenamen zijn van dezelfde orde (broers, zusters, langstlevende) is het niet nodig te verwerpen voor uw kind(eren) aangezien er geen indeplaatstelling is (omdat uw echtgenote/erfgename nog leeft). Het verworpen erfdeel gaat immers naar de broers/zusters/langstlevende ouder van degene die verwerpt.
Enkel indien uw echtgenote geen broers of zusters, langstlevende ouder zou hebben zou het eerste, toenmalig reeds geboren kind, kunnen erven.
De andere erfgenamen kunnen uiteraard via schenking het aandeel dat werd verworpen terugschenken, evenwel mits betaling van schenkingsrechten.
Re: Verwerpen omdraaibaar?
Geplaatst: 20 aug 2012 20:49
door konijntje1
Goeie middag meester,
De ouders van mijn vrouw waren reeds gescheiden voor hte overlijden van haar vader.
Dit zou dus kunnen zeggen dat er idd geen langstlevende ouder is....
Verder zijn er geen broers/zusters.
U spreekt van een aandeel terugschenken. Kan dit terwijl de erfenis nog loopt? Want eenmaal de erfenis uitgesproken en alles verdeeld is is niemand nog verplicht om het verloren deel terug te schenken. Terwijl als de zaak start voor mijn jongste dit wel het geval is.
Spreekt u mij tegen als ik mis ben maar is het niet zo dat eenmaal de erfenis verdeeld is dat de kogel door de kerk is.?
Re: Verwerpen omdraaibaar?
Geplaatst: 22 aug 2012 08:33
door j.demoor
“Art.786.Het aandeel van hem die de nalatenschap verwerpt, komt door aanwas ten goede aan zijn medeërfgenamen; indien hij alleen is in zijn graad, vervalt het aan de volgende graad.”(Burgerlijk Wetboek).
Die verwerping is onherroepelijk.
Art.787.Men komt nooit bij plaatsvervulling op voor een erfgenaam die de nalatenschap verworpen heeft; indien hij die de nalatenschap verwerpt, de enige erfgenaam is in zijn graad, of indien al zijn medeërfgenamen de nalatenschap verwerpen, komen de kinderen uit eigen hoofde en erven zij bij hoofden.”(Burgerlijk Wetboek).
‘De ouders van mijn vrouw waren reeds gescheiden voor hte overlijden van haar vader...Verder zijn er geen broers/zusters“
“Art.745.De kinderen of hun afstammelingen erven van hun ouders, GROOTOUDERS of verdere bloedverwanten in de opgaande lijn, zonder onderscheid van geslacht of van eerstgeboorte,ook al hebben zij niet dezelfde ouders en ongeacht de wijze waarop hun afstamming is vastgesteld...”(B.W.).
Uw kinderen zijn dus de enige erfgenamen van hun grootvader.
“Art.725.Om te kunnen erven moet men bestaan op het ogenblik dat de erfenis openvalt...”(B.W.).
‘Bij overlijden van haar vader was reeds 1 kind geboren ‘
Dit houdt in dat de 2 nog niet-geboren kinderen niet erven van hun grootvader. U kan dit eventueel compenseren door hun een gelijk bedrag te schenken.
“Art.976.Wanneer een erfenis is opengevallen waarvoor een eigenhandig testament of een testament in de internationale vorm werd gemaakt, moeten de volgende formaliteiten worden verricht :...1° Ieder eigenhandig testament wordt, voordat het wordt ten uitvoer gelegd, aangeboden aan een notaris...Binnen de maand volgend op de datum van het proces-verbaal, zal de notaris een gelijkvormig afschrift ervan samen met een gewaarmerkte fotocopie van het testament deponeren ter griffie van de rechtbank van eerste aanleg van het arrondissement waar de erfenis is opengevallen...In een daartoe gehouden register maakt de griffier melding van de deponering en overhandigt aan de notaris een ontvangstbewijs.”(B.W.).
‘Verder was er een fout gemaakt van de notaris die het testament niet kenbaar gemaakt had’
Indien de notaris niet belast is met de uitvoering van het testament ken ik geen wetsbepaling die hem ermee belast de legatarissen op te sporen en van het testament in kennis te stellen. Vergelijk art.828 B.W.
Re: Verwerpen omdraaibaar?
Geplaatst: 22 aug 2012 19:51
door konijntje1
Ik dank u voor uw verduidelijking,
My best regards,