Pagina 1 van 1
erven
Geplaatst: 03 nov 2010 16:48
door kate11
het verhaal gaat als volgt : mijn oom zijn vrouw komt te overlijden. zij hebben samen 1 kind dat zwaar gehandicapt is en in een instelling verblijft. De erfenisprocedure wordt in gang gezet maar nog voor dit alles in orde is overlijdt het kind zodanig dat er een nieuwe procedure opgestart wordt. Nu is het zo dat de broers en zussen van mijn ooms vrouw erven. Van wie erven zij dan in feite ?
van hun zus of van hun neef.
Dus zij hebben nu recht op een deel van de onroerende en roerende goederen van mijn oom. Het huis is geschat op 75.000 euro.
Nu heeft de notaris voorgesteld dat mijn oom hun deel uit betaald. Maar ons is niet duidelijk hoeveel dit deel dan is.
Er is sprake van ongeveer 12.000 euro. Nu is mijn vraag : is dat 12.000 euro voor elk (ze zijn met 5 broers en zussen) of is dat 12.000 euro in totaal die zij dan onder elkaar moeten verdelen.
Re: erven
Geplaatst: 03 nov 2010 18:17
door roharro
Ook de vader erft van zijn zoon.
Bedragen kunnen niet geverifieerd worden zonder het totaal bedrag van de nalatenschap te kennen. Dus ook de roerende goederen.
Re: erven
Geplaatst: 03 nov 2010 19:31
door wanton
Vertel er ook eens bij hoe oud die oom is!
Maar ik denk wel dat het 12000 € in totaal zal zijn.
Re: erven
Geplaatst: 04 nov 2010 11:12
door kate11
dank voor de reactie. Het juiste bedrag van het roerend goed ken ik niet maar zal niet veel zijn want de notaris heeft gezegd dat ze niet toekomen om de erfenisrechten te betalen. Dus denken we dat ze ze hun deel van het huis zullen opeisen zodanig dat ze toch iets zullen hebben. Weet niet of ze dat kunnen opeisen. Mijn oom is 65 jaar.
Re: erven
Geplaatst: 04 nov 2010 12:53
door roharro
Indien het de gezinswoning is van de oom dan kan het vruchtgebruik niet worden omgezet in een afkoopsom (tenzij met de instemming van de oom zelf). De blote eigenaars kunnen dus niet zomaar hun deel opeisen. De notaris zou dit moeten weten.....
Re: erven
Geplaatst: 04 nov 2010 14:42
door wanton
Ik volg Kate en de notaris dat oom die neven en nichten uitbetaalt.
Na het overlijden van zijn vrouw heeft oom 1/2 VE en 1/2 VG. Zoon heeft 1/2 BE. Bij dezes overlijden gaat de ene helft naar zijn vader , de ander helft naar neven en nichten langs moeders zijde. Deze bekomen dus 1/4 van de woning in BE. Zij worden belast op waarde BE : 62 % ( vader is 65) van 18750 € , of 11625 €. Tarief : 45 % = 5231 € gezamenlijk te betalen ( mits een kleine vermindering).
Oom kan terug volle eigenaar worden als hij de neven en nichten uitbetaalt voor dat deel BE. Bij een effectieve verdeling is de waarde van het vruchtgebruik voor een man van 65 jaar volgens de tabellen van J. Schryvers berekend op 42.97%. Oom kan dus de rest van het huis terug verwerven voor 57.03 % van 18750 of 10693 €. Hiermee kunnen de neven en nichten hun successierechten betalen en houden een kleinigheid over.
Andersom kan niet : de neven en nichten kunnen niet eisen dat oom hen uitbetaalt. Hij kan wel zelf het initiatief nemen.
Re: erven
Geplaatst: 05 nov 2010 10:13
door j.demoor
Ik ga ervan uit dat uw oom en tante getrouwd waren onder het wettelijk stelsel,zonder huwelijkscontract,zonder testament na te laten en dat hun hele vermogen gemeenschappelijk was.
“Art.745bis.§ 1. Wanneer de overledene afstammelingen...achterlaat, verkrijgt de langstlevende echtgenoot het vruchtgebruik van de gehele nalatenschap. Wanneer de overledene andere erfgerechtigden achterlaat, verkrijgt de langstlevende echtgenoot de volle eigendom van het deel van de eerststervende in het gemeenschappelijk vermogen en het vruchtgebruik van diens eigen vermogen. Wanneer de overledene geen erfgerechtigden achterlaat,verkrijgt de langstlevende echtgenoot de volle eigendom van de gehele nalatenschap...”(B.W.=Burgerlijk Wetboek).
Bij het overlijden van uw tante behield uw oom de helft van het gemeenschappelijk vermogen in volle eigendom en erfde het vruchtgebruik op de andere helft,terwijl hun kind daarop de blote eigendom zou erven.
“Art.378.§ 1.Onder voorbehoud van...is de machtiging van de vrederechter vereist om de in artikel 410, § 1, 1° tot 6°...bepaalde handelingen te verrichten...Art.410.§ 1. De vrederechter moet...bijzondere machtiging verlenen om :...5° een nalatenschap...te verwerpen of te aanvaarden, wat slechts onder voorrecht van boedelbeschrijving kan geschieden...”(B.W.).
Uit ‘kind dat zwaar gehandicapt is en in een instelling verblijft‘ leid ik af dat dit kind minderjarig of verlengd minderjarig is.
Uit ‘nog voor dit alles in orde is overlijdt het kind ‘ leid ik af dat vrederechter nog geen bijzondere machtiging had verleend en het kind dus nooit geërfd heeft zodat haar ouders dus erfrechtelijk kinderloos worden geacht. Onderzoek echter wat ‘dit alles’ betekent.
Had de vrederechter wel reeds bijzondere machtiging verleend dan gaat het kind zijn erfdeel naar zijn erfgenamen.
Re: erven
Geplaatst: 05 nov 2010 13:17
door wanton
Het is niet omdat een nalatenschap nog niet is afgehandeld , dat de vererving niet zou gebeuren zoals die was op het ogenblik van openvallen van de nalatenschap.