Pagina 1 van 1

Erfbelasting

Geplaatst: 03 dec 2024 11:49
door MarjanReijnders
Mijn schoonmoeder is vorig jaar overleden. Het ouderlijk huis werd iets minder dan 3 jaar voordien verkocht. Er zijn 8 kinderen. Hun vader is reeds jaren geleden overleden. Dus zij kregen elk 1/18de van het verkoopbedrag. Begin 2024 kregen we reeds een aanslag erfbelasting op de som die hun moeder op haar rekening had, dit was iets meer dan haar deel van de verkoop.
Nu krijgen we ineens weer een afrekening van de erfbelasting. Deze keer nemen ze de totale verkoopsom mee in het berekenen van de erfbelasting. Dit kan toch niet kloppen? Moeder heeft nooit de volledige som ontvangen van de verkoop aangezien de kinderen reeds een deel hadden gekregen. Kan iemand hier duidelijkheid in scheppen?

Re: Erfbelasting

Geplaatst: 03 dec 2024 16:09
door wanton
Ik ken de ware toedracht niet, maar dit heeft waarschijnlijk te maken met de zgn. 'verdachte periode' van drie jaar. Alle tegoeden die er waren binnen die drie jaar komen in principe in aanmerking voor erfbelasting. Als de kinderen dat hebben ontvangen is geen excuus om niet de erfbelasting te betalen.
Vraag de concrete uitleg aan uw notaris of het kantoor Rechtszekerheid.

Re: Erfbelasting

Geplaatst: 13 dec 2024 10:37
door bullgod
8 kinderen die elk 1/18 kregen?
op moment verkoop huis, waren de 8 kinderen waarschijnlijk samen voor de helft blote eigenaar (na eerder overlijden vader); dus elk 1/16.
mogelijks is het verschil tussen 1/16 en 1/18 de waarde van het vruchtgebruik van moeder op de helft van de reeds overleden vader.

@ wanton: de helft aan blote eigendom die bij de kinderen kwam door overlijden van vader, zit niet in de nalatenschap van moeder; ook niet door verdachte periode van 3 jaar.