Pagina 1 van 1
Domiciliering van mijn huurwoning
Geplaatst: 31 okt 2010 20:19
door Jeronimo
Beste,
sinds een kleine maand verhuur ik het voorste gedeelte van mijn woning aan een koppel.
hiervoor heb ik zelf een huurcontract opgesteld en laten ondertekenen door de huurders.
Nu willen zij graag domicilieering op mijn adres. Ik heb echter geen flauw benul wat hier de gevolgen van gaan zijn. 1 van de 2 nieuwe bewoners geniet namelijk een uitkering, hiervoor hebben zij een separaat domicilie adres voor nodig omdat anders inkomens bij elkaar opgeteld gaan worden heb ik me laten vertellen.
Zij willen dus een eigen adres, ik heb zelf huisnummer 6 als huisnummer, zij willen 6a. Een gedeelte van mijn woning zou dus een ander adres krijgen. En zo dus ook ingeschreven staan bij gemeente.
Ik los zelf een hypotheek af op de woning, volgens mijn contract mag ik verhuren, zolang als het niet voor een langere periode dan 9 jaar is. Maar er wordt niet gesproken over domicilie verlenen.
Is dat wel verstandig om te doen, en wat kunnen de gevolgen daarvan zijn?
Wat zijn de gevolgen als ik de woning weer wil verkopen?
Gr,
Jeronimo
Re: Domiciliering van mijn huurwoning
Geplaatst: 31 okt 2010 20:25
door roharro
U zal eerst uw huis moeten splitsen in twee officiële woongelegenheden. Dat houdt in dat beide delen van het huis moeten voldoen aan de Vlaamse Wooncode. Bovendien moet de gemeente toelating geven om van uw gebouw twee woongelegenheden te maken.
Vraag dus na bij de gemeente.
Zonder splitsing kan de domiciliering een reeks problemen veroorzaken aangezien u dan samen met uw huurders als één familie wordt beschouwd (op vlak van schulden, sociale tegemoetkomingen, enz.)
Re: Domiciliering van mijn huurwoning
Geplaatst: 01 nov 2010 23:04
door Jeronimo
Hi,
dank voor antwoord.
Bij de gemeente ben ik reeds geweest. Ze vinden de woning akkoord, gezien alles separaat voorzien is en de woning een eigen ingang heeft volledig gescheiden van de ingang van de hoofdwoning. Op dit moment spreken ze echter over splitsing van het kavel. Er zou immers grond moeten zijn bij de huurwoning, voldoende en afgescheiden tuin werd mij verteld. Dit is in verleden al eens aangevraagd, maar toen afgekeurd, alhoewel de grond er gewoon is en zo verdeeld zou kunnen worden dat ieder een eigen stuk heeft. Men acht de kans dus klein.
Of ik dat eigenlijk wel wil is een tweede. Eigenlijk wil ik gewoon het huisje verhuren, zonder grond, maar wel met de gelegenheid om te parkeren etc.
Wat ik persoonlijk vreemd vind daar er bij een appartement vaak helemaal geen grond is, en er bij mij in de straat meerdere panden verhuurd worden, waarbij de eigenaar in hoofdwoning woont, en bv een bovenverdieping zonder tuin of oprit verhuiurd wordt, met domicilie.
Echter zou ik rechtstreeks bij burgemeester op bezoek kunnen gaan en daar de situatie nogmaals voorleggen is mij geadviseerd.
Maar stel nou dat ik de domicilie er wel doorheen krijg? Wat dan? Wat is de impact voor mij als eigenaar als ik bv wil verkopen? Verkoop ik dan 2 adressen? Zo is het origineel niet beschreven in mijn koopcontract, moet ik iets aan laten passen. Is het voor mij als eigenaar wel verstandig om te doen.
Ik loop nu tegen aantal praktische probleempjes aan, bv de huurders hebben geen eigen vuilbak, of postbus..maar goed daar is gemakkelijker overheen te komen, dan dat ik straks voor een verdrongen feit sta als ik de woning wil verkopen, en er hun bv niet zomaar uit kan zetten als dat mij schikt. Hoe werkt dat dan?
Ook heb ik nog een tweede vraag, ik krijg zeer tegenstrijdige berichten omtrent de belastingaangifte. Moet men de inkomsten uit deze huur aangeven bij belasting of niet?
Gr,
Re: Domiciliering van mijn huurwoning
Geplaatst: 01 nov 2010 23:35
door roharro
U geeft het niet-geïndexeerde kadastrale inkomen (KI) van het gebouw in uw aangifte op. U wordt belast op het geïndexeerde KI verhoogd met 40 procent en tegen de progressieve belastingtarieven.
Re: Domiciliering van mijn huurwoning
Geplaatst: 02 nov 2010 12:05
door Scorpio
Wat voor soort huurcontract heeft U met de huurders? Normaal gezien zou U een huurcontract zonder domiciliëring moeten voorgesteld hebben (zoals bij een studentenkot gebeurd) dus tweede verblijfsplaats. En kan U domicilie weigeren. Dit breng took wel extra gemeentebelastingen in sommige gemeentes! Verder als het huis officieel opgesplits is in 2 domicilies kan inderdaad elk "apartement" apart verkocht worden. Dit wordt veel gedaan met de oude herenhuizen. Op gekocht als 1, gerenoveerd in verschillende apartementen (met de nodige vergunningen) en dan 1 per 1 verkocht.
Re: Domiciliering van mijn huurwoning
Geplaatst: 04 nov 2010 22:34
door Jeronimo
Antwoorden zijn duidelijk.
Wat zijn echter de rechten van mijn huurder als dit middels domicilie verhuurd is, en dus zeg maar de "onrechten" van de verhuurder en visa versa?
Waar het mij met name om gaat is ook voor de verkoop, ik wil namelijk als 1 geheel verkopen en niet als 2. Tevens wil ik niet tegen constructie aanlopen dat de huurder beschermd is voor x maanden en ik hem er niet uit kan zetten als mij dat schikt. Als ik wil verkopen, dan moet dat op redelijk korte termijn kunnen.
Re: Domiciliering van mijn huurwoning
Geplaatst: 04 nov 2010 22:36
door Jeronimo
Trouwens het contract is een eigen opgesteld contract dat gewoon gedownload is, zelf aanvullingen gedaan en niet relevante zaken verwijderd. Zeg mar toepasbaar gemaakt op de situatie. Domiciliereing is als een optie uitgewerkt, maar wordt pas naar tevredenheid van beide partijen doorgevoerd. Nu dus nog niet doorgevoerd.