Hoe een contract van 1 jaar schriftelijk verlengen?

talitakumi
Topic Starter
Berichten: 46

Hoe een contract van 1 jaar schriftelijk verlengen?

#1 , 13 nov 2009 00:26

Mijn huurder heeft vorig jaar op 1 december 2008 zijn contract getekend voor een duur van één jaar. (dus tem 30/11/09)

Nu geraak ik er niet meer aan uit..

1. Ik lees overal dat contracten van korte duur éénmaal schriftelijk kunnen verlengd worden, in mijn geval dus ofwel met één jaar of met twee jaar. Maar moet ik dan drie maanden voor het einde van het 1 jarig contract mijn huurder eerst zijn opzeg geven voordat ik die verlenging kan doorvoeren of niet?

2. Ik heb geen opzeg gegeven en het contract is maar voor een jaar. Betekent dit nu dat ik direct opgezadeld zit met een contract van negen jaar of is het zo dat ik gewoon in samenspraak met mijn huurder een verlenging kan geven van twee jaar, dit ten laatste voor 30/11/2009?

3. Indien het zo is dat ik met een negen jarig contract zit, wat moet ik doen als ik mijn appartement wil verkopen? Wanneer kan ik ten vroegste mijn huurder zijn opzeg geven?

Winston
Juridisch actief: Ja
Regio: België

Een juridische oplossing. Voor elk probleem, voor iedereen!

Benieuwd naar jouw juridische opties? Winston begeleidt jou aan de geschikte oplossing. Klik hier om jouw situatie te beschrijven en we nemen binnen de 24 uur met jou contact op voor persoonlijke begeleiding
Vandebos
Berichten: 16087

#2 , 13 nov 2009 10:26

U kan nog steeds met de huurder een verlenging van 2 jaar afspreken en deze verwerken in een verlenging van het huurcontract. Hiervoor hoeft het contract niet opgezegd te worden. Daarvoor is het trouwens te laat.
§ 6. (In afwijking van § 1 kan de huurovereenkomst schriftelijk worden gesloten voor een duur die korter is dan of gelijk aan drie jaar.
Die huurovereenkomst is niet onderworpen aan de bepalingen van de §§ 2 tot 5.
Zij kan slechts eenmaal, enkel schriftelijk en onder dezelfde voorwaarden, worden verlengd zonder dat de totale duur van de huur langer dan drie jaar mag zijn.
Zij wordt beëindigd mits een van de partijen ten minste drie maanden voor het verstrijken van de in de overeenkomst bepaalde duur een opzegging betekent.
Niettegenstaande enig andersluidend beding of andersluidende overeenkomst, wordt bij ontstentenis van een tijdig berekende opzegging of indien de huurder het goed blijft bewonen zonder verzet van de verhuurder, zelfs in de veronderstelling dat een nieuwe huurovereenkomst wordt gesloten tussen dezelfde partijen, de huurovereenkomst geacht te zijn aangegaan voor een duur van negen jaar te rekenen van de datum waarop de aanvankelijke huurovereenkomst van korte duur in werking is getreden en is zij derhalve onderworpen aan de §§ 1 tot 5. In dat geval blijven de huurprijs en de andere voorwaarden dezelfde als die welke bepaald waren in de aanvankelijk gesloten huurovereenkomst van korte duur, zulks onverminderd de toepassing van de artikelen 6 en 7.) <W>
Verkoop appartement. U kan het pand perfect verkopen met de huurder er nog in. De nieuwe eigenaar zal dan naargelang de aard van het contract zelf de opzeg dienen te regelen. De opzegmogelijkheden van een verhuurder worden in art 3 van de huurwet in detail besproken; ze zijn van dwingend recht.
Art. 3. Duur van de huurovereenkomst.
§ 1. Elke huurovereenkomst bedoeld in artikel 1 wordt geacht te zijn aangegaan voor een duur van negen jaar.
De huurovereenkomst eindigt na het verstrijken van een periode van negen jaar indien ten minste zes maanden voor de vervaldag door één van beide partijen een opzegging wordt betekend.
Indien binnen deze termijn geen opzegging wordt betekend, wordt de huurovereenkomst telkens onder dezelfde voorwaarden voor een duur van drie jaar verlengd.
§ 2. De verhuurder kan de huurovereenkomst evenwel te allen tijde beëindigen met inachtneming van een opzeggingstermijn van zes maanden, indien hij voornemens is het goed persoonlijk en werkelijk te betrekken of het op dezelfde wijze te laten betrekken door zijn afstammelingen, zijn aangenomen kinderen, zijn bloedverwanten in opgaande lijn, zijn echtgenoot, door diens afstammelingen, bloedverwanten in opgaande lijn en aangenomen kinderen, door zijn bloedverwanten in de zijlijn en de bloedverwanten in de zijlijn van zijn echtgenoot tot in de derde graad. (Wordt de opzegging gegeven opdat bloedverwanten in de derde graad het goed kunnen betrekken, dan kan de opzeggingstermijn niet verstrijken voor het einde van de eerste driejarige periode vanaf de inwerkingtreding van de huurovereenkomst.) <W>
De opzegging vermeldt de identiteit van de persoon die het goed zal betrekken en de band van verwantschap met de verhuurder. (Deze laatste moet op verzoek van de huurder de band van verwantschap bewijzen. De verhuurder moet aan dit verzoek voldoen binnen een termijn van twee maanden te rekenen van de kennisgeving ervan; zoniet kan de huurder de nietigverklaring van de opzegging vorderen. Die vordering moet op straffe van verval uiterlijk twee maanden voor het verstrijken van de opzeggingstermijn worden ingesteld.) <W>
(Het goed moet binnen een jaar na het verstrijken van de opzegging door de verhuurder of, in geval van verlenging, na de teruggave van het goed door de huurder, worden betrokken. Het goed moet gedurende ten minste twee jaar werkelijk en doorlopend betrokken blijven.) <W>
Indien de verhuurder, zonder het bewijs te leveren van buitengewone omstandigheden, binnen de gestelde termijn en voorwaarden de betrekking van het goed niet verwezenlijkt, heeft de huurder recht op een vergoeding die gelijk is aan achttien maanden huur.
(De partijen kunnen evenwel overeenkomen om de mogelijkheid van vroegtijdige beëindiging uit te sluiten of te beperken.) <W>
§ 3. Bij het verstrijken van de eerste en de tweede driejarige periode kan de verhuurder de huurovereenkomst beëindigen met inachtneming van een opzeggingstermijn van zes maanden indien hij voornemens is het onroerend goed of een gedeelte ervan weder op te bouwen, te verbouwen of te renoveren, op voorwaarde dat die werkzaamheden :
- worden uitgevoerd met eerbiediging van de bestemming van het goed die voortvloeit uit de wets- en verordeningsbepalingen inzake stedebouw;
- worden uitgevoerd aan het door de huurder bewoonde gedeelte en
- meer kosten dan drie jaar huur van het verhuurde goed ofwel, indien het gebouw waarin dit goed gelegen is uit verscheidene verhuurde woningen bestaat die aan dezelfde verhuurder toebehoren en die van de werkzaamheden ongerief hebben, meer kosten dan twee jaar huur voor al die woningen samen.
(Met het oog op het goede verloop van de werken kan de verhuurder van verscheidene woningen in eenzelfde gebouw te allen tijde verscheidene huurovereenkomsten beëindigen, met inachtneming van een opzeggingstermijn van zes maanden, voor zover de huurovereenkomst niet tijdens het eerste jaar wordt opgezegd.) <W>
De verhuurder moet aan de huurder kennis geven van, ofwel de hem verleende bouwvergunning, of een omstandig bestek, of een beschrijving van de werkzaamheden samen met een gedetailleerde kostenraming, of een aannemingsovereenkomst.
(De werken moeten worden aangevat binnen zes maanden en worden beëindigd binnen vierentwintig maanden na het verstrijken van de opzegging door de verhuurder of, in geval van verlenging, na de teruggave van het goed door de huurder.) <W>
Indien de verhuurder, zonder het bewijs te leveren van buitengewone omstandigheden, binnen de gestelde termijn en voorwaarden de werken niet uitvoert, heeft de huurder recht op een vergoeding die gelijk is aan achttien maanden huur.
Op verzoek van de huurder is de verhuurder verplicht hem kosteloos de documenten mede te delen waaruit blijkt dat de werken overeenkomstig de bij deze paragraaf gestelde voorwaarden zijn uitgevoerd.
De partijen kunnen evenwel overeenkomen om de mogelijkheid van vroegtijdige beëindiging uit te sluiten of te beperken.
§ 4. Bij het verstrijken van de eerste en de tweede driejarige periode kan de verhuurder de huurovereenkomst beëindigen met inachtneming van een opzeggingstermijn van zes maanden, zonder motivering, maar met betaling van een vergoeding.
Deze vergoeding is gelijk aan negen dan wel zes maanden huur naargelang de overeenkomst een einde neemt bij het verstrijken van de eerste of de tweede driejarige periode.
De partijen kunnen evenwel overeenkomen om deze mogelijkheid van vroegtijdige beëindiging uit te sluiten of te beperken.
§ 5. De huurder kan de huurovereenkomst op ieder tijdstip beëindigen met inachtneming van een opzeggingstermijn van drie maanden.
Indien de huurder de huurovereenkomst evenwel beëindigt tijdens de eerste driejarige periode, heeft de verhuurder recht op een vergoeding. Die vergoeding is gelijk aan drie maanden, twee maanden of één maand huur naargelang de huurovereenkomst een einde neemt gedurende het eerste, het tweede of het derde jaar.
(Zolang het huurcontract niet geregistreerd is na de termijn van twee maanden bedoeld in artikel 32, 5°, van het Wetboek der registratie-, hypotheek- en griffierechten, zijn zowel de in het eerste lid bedoelde opzeggingstermijn als de in het tweede lid bedoelde vergoeding niet van toepassing.) <W>
(Wanneer de verhuurder de huurovereenkomst beëindigt overeenkomstig de §§ 2 tot 4, kan de huurder op zijn beurt de huurovereenkomst te allen tijde beëindigen met inachtneming van een opzeggingstermijn van een maand. In dat geval is hij de vergoeding bedoeld in het vorige lid niet verschuldigd.) <W>
§ 6. (In afwijking van § 1 kan de huurovereenkomst schriftelijk worden gesloten voor een duur die korter is dan of gelijk aan drie jaar.
Die huurovereenkomst is niet onderworpen aan de bepalingen van de §§ 2 tot 5.
Zij kan slechts eenmaal, enkel schriftelijk en onder dezelfde voorwaarden, worden verlengd zonder dat de totale duur van de huur langer dan drie jaar mag zijn.
Zij wordt beëindigd mits een van de partijen ten minste drie maanden voor het verstrijken van de in de overeenkomst bepaalde duur een opzegging betekent.
Niettegenstaande enig andersluidend beding of andersluidende overeenkomst, wordt bij ontstentenis van een tijdig berekende opzegging of indien de huurder het goed blijft bewonen zonder verzet van de verhuurder, zelfs in de veronderstelling dat een nieuwe huurovereenkomst wordt gesloten tussen dezelfde partijen, de huurovereenkomst geacht te zijn aangegaan voor een duur van negen jaar te rekenen van de datum waarop de aanvankelijke huurovereenkomst van korte duur in werking is getreden en is zij derhalve onderworpen aan de §§ 1 tot 5. In dat geval blijven de huurprijs en de andere voorwaarden dezelfde als die welke bepaald waren in de aanvankelijk gesloten huurovereenkomst van korte duur, zulks onverminderd de toepassing van de artikelen 6 en 7.) <W>
§ 7. In afwijking van § 1 kan de huurovereenkomst tevens bij geschrift worden gesloten voor een termijn die een duur van negen jaar te boven gaat.
Die huurovereenkomst loopt ten einde bij het verstrijken van de overeengekomen termijn mits een van de partijen ten minste zes maanden voor de vervaldag een opzegging betekent.
Als binnen die termijn geen opzegging wordt betekend, wordt de huurovereenkomst telkens onder dezelfde voorwaarden voor een duur van drie jaar verlengd.
De vergoeding die met toepassing van artikel 3, § 4, is verschuldigd door de verhuurder die, bij het verstrijken van de derde driejarige periode of van een volgende driejarige periode, een einde maakt aan de huurovereenkomst, is gelijk aan drie maanden huur.
(§ 8. In afwijking van § 1 kan de huurder een schriftelijke huurovereenkomst sluiten voor het leven. Die huurovereenkomst eindigt van rechtswege bij het overlijden van de huurder. Die huurovereenkomst is niet onderworpen aan de bepalingen van de §§ 2 tot 4, tenzij partijen anders overeenkomen.) <W>
(§ 9. In alle gevallen waarin een opzegging te allen tijde kan worden gedaan, neemt de opzeggingstermijn een aanvang de eerste dag van de maand die volgt op de maand tijdens welke de opzegging wordt gedaan.) <W>
Hopelijk helpt dit u verder?

talitakumi
Topic Starter
Berichten: 46

#3 , 13 nov 2009 13:00

Jazeker, dit heeft mij zeer zeker verder geholpen! Ik begrijp nu tenminste welke stappen ik verder kan ondernemen naar mijn huurder toe (vb zijn contract verlengen met twee jaar)

Aangezien ik van zinnens ben het appartement te verkopen binnen een jaar of twee om een huis op het platteland te kopen, is de info die U mij hebt gegeven hieromtrent voor mij ook zeer interessant om weten.

Ik dank U hartelijk!

Reclame

j.demoor
Berichten: 10360

#4 , 14 nov 2009 10:25

“Art.3...§6...Zij wordt beëindigd mits één van de partijen tenminste drie maanden vóór het verstrijken van de in de overeenkomst bepaalde duur een opzegging betekent...“(Woninghuurwet 20 februari 1991).

‘op 1 december 2008 zijn contract getekend voor een duur van één jaar’ sluit geldige opzegging na 1 september 2009 uit.

“Art.3...§6...Niettegenstaande enig andersluidend. beding of overeenkomst,wordt bij ontstentenis van een tijdig betekende opzegging...de huurovereenkomst geacht te zijn aangegaan voor een duur van negen jaar...”(Woninghuurwet).

Er is ontstentenis van een tijdig betekende opzegging en dus ook huurovereenkomst voor een duur van negen jaar en “Art.12.Behalve als zij er anders over beschikken ,zijn de bepalingen van deze afdeling van dwingend recht”(Woninghuurwet).
Ga naar Belgische wetgeving in JUSTEL-databanken van Belgisch Staatsblad. Klik voor WetBOEKEN achter ’Juridische aard’. Op afkondigingsdatum vindt u de overige akten. Inzake FEDERALE fiscale wetgeving zie http://www.fisconetplus.be/

talitakumi
Topic Starter
Berichten: 46

#5 , 14 nov 2009 12:37

Als ik het goed begrijp dan gaat mijn huurder op 1 december 2009 zijn tweede jaar beginnen van een contract van negen jaar??

Dit omdat van beide kanten geen opzeg is gedaan van het contract van 1 jaar?

Dus eigenlijk kan ik hem zelfs geen verlenging meer geven van twee jaar omdat ik drie maanden voor het einde van het contract geen opzeg heb gedaan?

Ik dacht dat opzeg enkel gegeven moest worden als ik definitief een einde wilde maken aan de huurovereenkomst en mijn huurder buiten wilde zetten na één jaar.
Maar aangezien hij van mij daar niet buiten moet ging ik ervan uit dat ik enkel moest zorgen dat hij een nieuw contact kreeg (dwz een verlenging van twee jaar) op de dag dat het éénjarig contract voorbij was en zo aan een termijn van drie jaar te komen.


Zes maanden voor het einde van het tweede contract ging ik opzeg doen omdat ik van plan ben het appartement te verkopen.

Als ik nu vast zit aan een contract van negen jaar, is het dan zo dat ik toch zes maanden voor het verstrijken van de eerste driejarige periode opzeg kan doen maar dan met een schadevergoeding moet betalen van zes of negen maanden huur??

Indien het zo is, dan zal ik niet verder kunnen dan te verkopen mét de huurder erbij!

Vraag me wel af wie een appartement zal willen kopen waar ze zelf niet kunnen in gaan wonen aangezien er nog een andere huurder in zit voor de komende 8 jaar...

Ik hoef maw eigenlijk niks meer te doen, het contract wordt automatisch aanzien als een contract voor negen jaar. Er moet geen nieuw contract meer opgemaakt worden want ik heb geen tijdige opzeg gedaan?

Vandebos
Berichten: 16087

#6 , 14 nov 2009 12:45

Bij deze het voorbeeld dat FOD justitie zelf geeft om het verlengen van contracten van bepaalde duur uit te leggen:
Een huurovereenkomst wordt gesloten voor 2 jaar; deze treedt in werking op 1 mei 2007 en loopt tot 30 april 2009. Op die datum beslissen de partijen de huurovereenkomst te verlengen. Dit gebeurt schriftelijk tegen dezelfde huurprijs en voor max. 1 jaar.

Na een periode van 3 jaar beginnend op 1 mei 2007, d.w.z. ten laatste op 30 april 2010 hebben huurder en verhuurder de volgende mogelijkheden:

• de overeenkomst wordt niet beëindigd en de huurder blijft in het goed: de overeenkomst gaat verder tegen dezelfde voorwaarden (zelfde huurprijs maar met mogelijkheid tot jaarlijkse indexatie en 3-jaarlijkse
herziening) maar wordt verondersteld te zijn gesloten voor een periode van 9 jaar hetzij van 1 mei 2007 tot 30 april 2016;
• de huurder beëindigt de overeenkomst en gaat weg; de verhuurder kan een nieuwe overeenkomst met een korte duur sluiten of een overeenkomst van 9 jaar met een nieuwe huurder tegen andere
voorwaarden.
• de verhuurder beëindigt de overeenkomst en de huurder gaat weg.
Wanneer de verhuurder een nieuw contract van max. 3 jaar sluit met een andere huurder, mag de nieuwe basishuurprijs niet hoger zijn dan de basishuurprijs van de vorige huurder, aangepast aan de index.

talitakumi
Topic Starter
Berichten: 46

#7 , 14 nov 2009 13:22

Dit zijn nu toch twee verschillende antwoorde,n?

Het eerste spreekt over het automatisch overgaan naar een contract van negen jaar doordat het éénjarig contract niet tijdig werd opgezegd door mij. Iets wat ook zo in mijn contract staat

De tweede reply door vandenbos is herkenbaar, die heb ik ook al teruggevonden op andere sites ivm woninghuurwet.

Mis ik ergens iets want ik moet met beschaamde kaken toegeven dat ik echt niet weet welk antwoord in mijn situatie van toepassing is.
Beide antwoorden zijn toch elk heel verschillend?

Ik schrijf gewoon een brief naar mijn huurder om te melden dat zijn contract ten einde is op 30/11/2009 en dat ik het verleng (met zijn akkoord) voor twee jaar.

Het verlengen van een contract, ik ga ervan uit dat ik hetzelfde contract weer opmaak, ditmaal voor een duur van twee jaar en beginnende vanaf 1/12/2009.

En daaarmee zou het in orde moeten zijn. Enkel nog contract laten registreren. De huurwaarborg bij de bank loopt gewoon door, daarvoor heb ik de bank al voor gecontacteert.

Vandebos
Berichten: 16087

#8 , 14 nov 2009 15:11

Vraag me wel af wie een appartement zal willen kopen waar ze zelf niet kunnen in gaan wonen aangezien er nog een andere huurder in zit voor de komende 8 jaar...
Klopt, zelfs in het ergste geval, niet aangezien een nieuwe eigenaar zowiezo de opzegmodaliteiten van de huurwetgeving dient te respecteren deze laten hem toe een 3-6-9 eender wanneer op te zeggen mits 6 maanden vooropzeg voor eigen bewoning. Als die 3-6-9 niet zou geregistreerd zijn en de huurder is reeds meer dan 6 maanden in het pand zou hij dit zelfs op 3 maanden kunnen opzeggen.

Het voorbeeld hierboven aangehaald komt letterlijk uit de folder huurwetgeving van de FOD justitie. Ik weet niet of er hier reeds een parlementaire vraag over werd gesteld of niet.

Vandebos
Berichten: 16087

#9 , 14 nov 2009 21:30

Het grote vraagstuk bij de letterlijke interpretatie is dat je een contract dient te verbreken vooraleer je het kan verlengen... Hoe kan je iets verlengen dat niet meer bestaat? Dit zou dan een heronderhandeling van het contract dienen te zijn, maar de wet verbiedt specifiek dat er wijzigingen in de voorwaarden en de huurprijs worden aangebracht. Waarover kan je dan onderhandelen? Een verlenging van een overeenkomst die wettelijk niet meer bestaat?

Ik heb tot op heden steeds het voorbeeld van FOD gevolgd en tot op heden, zelfs in geding, nooit problemen hiermee ondervonden.

Zjef
Berichten: 156

#10 , 14 nov 2009 21:47

Demoor spreekt over het beëindigen van een contract. Uiteraard moet een contract niet beëindigd worden om het te verlengen. Interpretatie van Demoor is dus niet correct.

j.demoor
Berichten: 10360

#11 , 15 nov 2009 11:25

“Art.1102.Een contract is wederkerig...wanneer de contractanten zich over en weder jegens elkaar verbinden”(B.W.).Dit is het geval met een (verlengde) woninghuurovereenkomst. De ene kan m.a.w. de andere die verlenging niet OPLEGGEN.

Het volstaat de woninghuurovereenkomst te verlengen vooraleer de mogelijkheid tot opzegging verstrijkt en bij ontbreken van verlenging ze eventueel op te zeggen.

Traduttore, traditore (« Traduire, c'est trahir » (Wikipedia),ook al is dit in de ‘mensentaal’ van FOD justitie.
Ga naar Belgische wetgeving in JUSTEL-databanken van Belgisch Staatsblad. Klik voor WetBOEKEN achter ’Juridische aard’. Op afkondigingsdatum vindt u de overige akten. Inzake FEDERALE fiscale wetgeving zie http://www.fisconetplus.be/

Terug naar “Huren”