Afwachten wat de beslissing van de burgemeester gaat zijn. Hij kan tegen dit voorstel ingaan en de verhuurder verplichten de schade binnen de 14 dagen te herstellen.(als hij dit niet doet is de burgemeester gemachtigd de schade op kosten van de eigenaar te laten herstellen) Uiteraard kan de verhuurder hiertegen in beroep gaan. ( snel herstel procedure)
Zodra de burgemeester het pand ongeschikt/ onbewoonbaar verklaart dient u contact op te nemen met uw gemeentebestuur en laten nakijken of u niet in aanmerking komt voor een sociale woning.
Informeer regelmatig eens bij de gemeente naar de staat van het dossier.
Het pand is nog steeds niet ongeschikt bevonden, u bewoont het nog steeds, het contract is nog niet verbroken dus is het op eigen risico en aansprakelijkheid dat u zou stoppen met betalen.
Voor schadevergoeding:
U dient een procedure 1344bis/septies huurgeschillen bij het vredegerecht aanhangig te maken.
In deze kan u door de onbewoonbaarheidsverklaring :
- De reeds gestorte huurgelden sinds het begin van het contract terug eisen. Dit verzoek zal enkel gevolgd worden voor huurcontracten gesloten na 1998 en waarbij kan worden aangetoond dat het pand reeds onbewoonbaar was bij het afsluiten van het contract. (bv door te wijzen op corrosie van buizen, vensters, muren die niet kan ontstaan zijn in het verloop van het huurcontract)
- Indien de vrederechter vindt dat dit verzoek te ver gaat gezien de verhuurder niet opzettelijk een onbewoonbaar pand heeft verhuurd kan u de vrederechter verzoeken met terugwerkende kracht een korting op de huurprijs toe te kennen en deze te baseren op de gestipuleerde tekortkomingen in het pand.
- De verbreking van het huurcontract, met daaraan gekoppeld de vrijgave van de huurwaarborg. Indien u deze cash heeft betaald aan de verhuurder het vredegerecht verzoekn bij de huurwaarborg de gemiddelde bankrente te rekenen tot aan het vonnis en de gerechtelijke intrest vanaf het vonnis.
- De kosten van herhuisvesting te verhalen op de verhuurder.
Om te kijken hoe u het beste start met de procedure voor het vredegerecht en uw aanvraag bij de gemeente neemt u best zo spoedig mogelijk contact op met de huurdersbond in uw regio.
Hiervindt u hun contactgegevens per regio. (Lidmaatschap kost u € 13)
Natuurlijk kan u ook steeds een advocaat in de arm nemen om uw dossier te behartigen.
Hopelijk helpt dit u verder?