OCMW heeft aanvraag leefloon voor studenten geweigerd.

StanF
Topic Starter
Berichten: 4

OCMW heeft aanvraag leefloon voor studenten geweigerd.

#1 , 31 jul 2014 20:18

Beste forumleden,

Dit jaat ben ik 26 geworden. Sinds februari 2013 tot en met mei 2014 heb ik deeltijds gewerkt. Sinds mei nam ik vrijwillig ontslag omdat ik zat in een diepe depressie, ben in 3 maanden 30 kilo bijgekomen en verblijfde in volkomen apathie tot eender wat of wie dan ook, ik kon ook niet meer normaal slapen. Op het werkvloer (ik was een gerant) nam de druk al maar toe, er werden al maar meer taken aan mijn functie toegevoegd. Ik werkte 22 uur per week en daarbij volgde ik ook nog voltijds opleding Slavistiek aan de Universiteit Gent. Kortom na het drukke weekend zaterdag, zondag en maandag ging ik dan de rest van de week studeren in de bib en colleges volgen. Ik probeerde op mijn eigen voor mezelf te zorgen en zelf mijn studies te gaan financieren aangezien mijn ouders niet in staat zijn om dat te doen. Ik heb niet kunnen genieten van de vakantie omdat ik verlof nam om te kunnen studeren voor de examens. Dus kortom een jaar later was ik volledig uitgeput (geen weekend of vakantie) en viel mijn wereld in elkaar. Ik had ook psychologische problemen waarvan ik hier weinig over kwijt wil. Het laatste druppel was dat in februari na een zware examenreeks (op alles geslaagd) moest ik de dagen dat ik normaal niet moet gaan werken komen werken en dit in de lesvrije week. Uit schrik dat ik zou mijn job verliezen ben ik toch gaan werken. DIt werd mij waarschijnlijk te veel. Ik zakte in elkaar.

Ik woon apart en heb huur -gas-en-elektriciteit-waterfacturen te betalen. Nu zit ik ondertussen met 2 maanden schuld op mijn huur, en andere facturen. Nadat ik de job had verlaten ging ik naar de vakbond om daar voor hulp en advies te vragen. Ze hebben tegen mij dan gezegd dat aangezien ik voltijds ingeschreven ben als student en ook dat ik "vrijwillig" mijn job heb verlaten had ik geen recht op werkloosheidsvergoeding. De VDAB wou me ook niet als werkzoekende inschrijven, met hetzelfde reden - mijn voltijdse studies. En hebben ze beiden me naar het OCMW verwezen. Ik had ondertussen meer als 355 dagen gewerkt.

Ik diende mijn aanvraag voor steun bij het OCMW begin dit maand in, met als vraag de tegemoetkoming in de vorm van leefloon voor studenten. 26 juli mocht ik gehoord worden, ik ben er naar toe geweest en mijn verhaal verteld. Ik vertelde de bovenstaande en ook ik toonde aan dat ik zeer goeie slaagkansen had in dat opleiding aangezien ik russisch vloeiend spreek, ik zelf ben geboren in Oekraïne, oekraïens is mijn moedertaal, maar russisch is de tweede taal daar EN toonde ik mijn punten hen. ik was geslaagd met grote onderscheiding. Er is veel toekomst in deze opleiding en heb ik dan ook een universitair diploma op zak, behalve russisch en oekraïens spreek ik ook vloeiend nederlands, engels en aardig frans. In de vooruitzicht dat de Oekraïne binnen de Europa wil treden verhogen mijn kansen op het werk almaar. Bovendien heel wat jobs vereisen enkel een academische bachelor diploma, dit zou dan mijn reserve plan zijn.

Vandaag kreeg ik antwoord van het OCMW waarin stond dat ik vertoon een gebrek voor werkbereidheid ZONDER rechtvaardiging. Bovendien kunnen de billijkheidsreden niet worden ingeroepen om mij vrij te stellen van het aantonen van mijn werkbereidheid omwille van mijn studies (ik begrijp niet goed wat dit wil zeggen) Ook als reden staat er in dat ik had werk, heb vrijwillig ontslag genomen waardoor ik de mogelijkheid tot het aanvragen van wettelijke uitkering heb ontlopen. Verder aanhalen ze dat ik de schoolresultaten en rekeninguitreksels heb niet bezorgd hoewel ik dat WEL gedaan heb!!

Ik begrijp de bovenstaande situatie niet. Ik heb alles gedaan om op mijn eigen mijn studies te betalen, heb het geprobeert zolang mogelijk uit te houden. Eens in problemen geraakt heb ik in plaats van eender welk soort hulp gevoetbal van ene naar de andere overheidsinstantie. Waarom helpen ze me maar tijdelijk niet, tot dat ik weer mijn mannetje kan staan? Ik studeer om later TOCH een job te hebben, veel bedrijven gaan faillit, of onstlaan mensen, arbeiders hebben weinig toekomstvooruitzichten. Ik wil niet op mijn 40 of 50 ontslagen worden omdat ik te duur ben geworden of omdat een fabriek sluit. Ik wil ook niet moeten vallen op de sociale vangnet en profiteren zoals zovéél mesen vandaag de dag. Ik wil uiteindelijk iets bereiken in het leven. Hebben ze hier in België geen hogeropgeleiden nodig? Beseffen ze niet dat iemand met een diploma kan bijdragen in plaats van te profiteren??? Mijn ouders verblijven in armoede, hoewel ze werken. Hetgeen ze verdienen volstaat met moeite om de rekeningen te betalen dus kunnen ze me niet helpen. Ik wil uit dat armoede geraken - en studeren is de enige echte oplossing.

Op de keerzijde van de brief dat ik gekregen heb staat vermeld dat ik in beroep kan gaan tegen deze beslissing, alhoewel werkt het beroep niet schorsend. Nu eindelijk mijn vraag is de volgende, heeft er iemand enig ervaring met gelijkaardige situatie? Ten tweede wat zijn mijn kansen? En ten derde weet iemand misschien wat ik eventueel kan doen? Ik ben opzoek naar vakantiejob maar voorlopig heb ik maar een aanbieding voor september gekregen... Kunnen ze me zo op mijn lot overlaten? Ik ben ten einde raad.

Winston
Juridisch actief: Ja
Regio: België

Een juridische oplossing. Voor elk probleem, voor iedereen!

Benieuwd naar jouw juridische opties? Winston begeleidt jou aan de geschikte oplossing. Klik hier om jouw situatie te beschrijven en we nemen binnen de 24 uur met jou contact op voor persoonlijke begeleiding
JPV
Berichten: 14657
Juridisch actief: Ja

#2 , 01 aug 2014 07:32

- in welke studiejaar zit je (of hoeveel studiepunten heb je reeds afgewerkt)?
- wat heb je gedaan van je 18e tot je 26e?
- waar wonen je ouders en wat doen ze van werk?

eylis
Berichten: 8977

#3 , 01 aug 2014 09:53

stan als je ziek werd, waarom ben je niet naar de dokter gestapt om je klinische depressie te laten vaststellen? Dan had je immers geen ontslag moeten nemen, je was ziek.... Ik vrees dat er aan de situatie niets te doen valt omdat je vrijwillig ontslag hebt genomen én je studies niet aansluiten (al gewerkt voordat je een hogere studie aanvat) Er zijn wel meerdere mensen die dit doen, dus je bent niet de enige. Die werken allemaal (soms maar halftime) maar de staat voorziet niet in de sponsoring van late instromers, vrees ik. Gezien je studies zou ik solliciteren binnen het onderwijs. Met een 3/5e uurrooster is dat ongeveer 13 uur per week lesgeven. Je zou al vertaalopdrachten (schriftelijk én tolken) kunnen doen, dat betaalt zeer goed, zeker in de talen die je kent. Kortom: je kàn werken en studeren tegelijk. Maar je moet het wel goed doseren en inplannen.

Reclame

StanF
Topic Starter
Berichten: 4

#4 , 01 aug 2014 10:57

- in welke studiejaar zit je (of hoeveel studiepunten heb je reeds afgewerkt)?
- wat heb je gedaan van je 18e tot je 26e?
- waar wonen je ouders en wat doen ze van werk?
Ik ben op mijn 14de in België gearriveerd. Daardoor heb ik in totaal 3 jaar achterstand opgebouwd, eerst anderhalve jaar nederlands voor anderstalige kinderen gevolgd daarna moest ik mijn laatste jaar van mijn opleiding in Oekraïne dubbelen uit "veiligheidsredenen". Ik heb mijn middelbaar diploma op mijn 21ste gekregen. Van mijn 21ste tot mijn 23ste ben ik gaan rechten studeren ook op mijn eigen krachten, alles wat ik spaarde van mijn vakantiejobs gebruikte ik om te studeren, daarbij woonde ik nog bij mijn ouders. Rechten bleek een zware studie te zijn, ik had mijn capaciteiten misrekend en daarbij hoe langer hoe minder bleek het niet mijn ding te zijn. Alhoewel ik wat vooruitgang geboekt had, ik had mijn eerste jaar bijna afgerond, ben ik er mee gestopt omdat wonen thuis miet meer evident was, mijn moeder en vader konden het niet goed begrijpen dat het studeren hier en daar in Oekraïne niet hetzelfde is (daar heeft elke 2de een diploma). Dit heeft me een psychologische diep bezorgd en zogezegd uit protest ging ik gaan werken. Ik heb ongeveer een jaar als een operator in een hoogtechnologisch bedrijf gewerkt (=bandwerk), er kwamen geruchten dat de cleanroom zou sluiten en de sfeer was gespannen, toen besloot ik naar een deeltijds job te gaan zoeken en zo terug herbeginnen met mijn studies. Ik was toen 24, bijna 25, ik verjaar in maart. Van mijn rechtenstudie had ik voor opleiding Slavistiek maar een vak vrijstellig gekregen, namelijk wijsbegeerte, dus moest ik eigentlijk vanaf begin starten. Eind september 2013 startte ik dan aan de opleiding Slavistiek (Oost-Europese Talen en Cultuur) in Gent in het eerste jaar. Ik begon aan Slavistiek (en vind het spijtig dat ik dat vroeger niet had gedaan, zo zou ik 2 jaar verder zitten en dit jaar al mijn bachelor diploma op zak hebben) het bleek echt mijn ding te zijn, op het einde van het eerste semester had ik gemiddeld 14 op 20 voor voor de afgelegde vakken. Maar omdat het begon echt zwaar op mij te wegen, dat onbegriep van uit mij baas en stijgende prestatiedruk op het werk (ik kwam vaak om 20 uur 's avonds thuis) en het feit dat ik geen één vrije dag per week had en geen vakantie, had me naar een nooit tevoren gezien dieptepunt gebracht.
Ik heb nu nog meer als 65 studiepunten over dus ik kan nog verder studeren. Ik mag nu ook in 2de jaar beginnen. En ik wil wel een weekend job doen (dit keer met minder uren), maar momenteel is het echt wel zwaar ik zit na 2 jaar werken zonder enig vorm van inkomens, en ik heb ook moeten bijdragen, hoor, toen ik werkte, maar nu wanneer het met mij slecht gaat word ik aan mijn lot overgelaten. En wat is dat nu voor iets, als ge niet werkt of niets wilt bereiken word je wel gesteund, ik ken mensen die al jaren op werkloosheid zitten en steun krijgen of vaste klanten van het OCMW zijn en worden door de maatschappij voor niets betaald. ik wil iets bereiken en een diploma behalen zodat ik later niet hoef op sociale zekerheid te vallen en ook kan dan meer bijdragen, maar ik word nu het echt moeilijk gaat zelfs niet tijdelijk gesteund, toch tot dat ik weekend job vind of iets dergelijks niet. Is het niet de bedoeling van de OCMW om mensen naar arbeidsmarkt te helpen? En heb ik met een universitair diploma dan geen meer kansen op werk?
Mijn ouders wonen hier in België, mijn vader werkt als een elekto-mechanicien en verdient netto 1350 euro, hij heeft een lening lopen op een auto, op het einde van de maand kan hij juist alles afbetalen. Mijn moeder heeft lang van een rughernia moeten revalideren en nu is ze een huismoeder. Daarbij heb ik nog een broer die ook naar school gaat. Ze kunnen mijn studies, wonen en rekeningen niet betalen, ik kan toch moeilijk vragen dat ze alles wat ze hebben aan mij geven?!

JPV
Berichten: 14657
Juridisch actief: Ja

#5 , 01 aug 2014 11:15

ik vrees omdat:
- je nu nog maar in het 2e jaar zal zitten (je moet dus nog 3 a 4 jaar studeren)
- je reeds een andere studie hebt geprobeerd (en gefaald)
- je reeds hebt aangetoond te kunnen werken

het OCMW je niet zal helpen. Het OCMW is zoals je zegt effectief een instantie die mensen naar de arbeidsmarkt helpt en daar heb jij reeds ingezeten. Dat je geen hogere studies kan doen is op zich geen probleem, er zijn voldoende jobs voor lagergeschoolden zodat dit je tewerkstellingskansen niet benadeelt. Je hebt ook al een kans gekregen, het is niet aan het OCMW om blijvend kansen te geven voor iemand die al kan werken en zeker niet als je nu al 26 bent en dus pas bijna op je 30e dan op de arbeidsmarkt zou komen.

Probeer een goeie vakantiejob/weekendjob te vinden, daarmee kan je meestal wel de studies betalen als je nog thuis mag wonen (en kan je deels bijdragen in het huishouden). Ik weet hoe lastig het is (heb 3 jaar voltijds studeren (weliswaar met vrijstellingen) én voltijds werken gecombineerd), het is zeker niet voor iedereen weggelegd, maar probeer minstens deeltijds te werken, bvb in de Colruyt (zijn daar redelijk flexibel).

StanF
Topic Starter
Berichten: 4

#6 , 01 aug 2014 22:37

ik vrees omdat:
- je nu nog maar in het 2e jaar zal zitten (je moet dus nog 3 a 4 jaar studeren)
- je reeds een andere studie hebt geprobeerd (en gefaald)
- je reeds hebt aangetoond te kunnen werken

het OCMW je niet zal helpen. Het OCMW is zoals je zegt effectief een instantie die mensen naar de arbeidsmarkt helpt en daar heb jij reeds ingezeten. Dat je geen hogere studies kan doen is op zich geen probleem, er zijn voldoende jobs voor lagergeschoolden zodat dit je tewerkstellingskansen niet benadeelt. Je hebt ook al een kans gekregen, het is niet aan het OCMW om blijvend kansen te geven voor iemand die al kan werken en zeker niet als je nu al 26 bent en dus pas bijna op je 30e dan op de arbeidsmarkt zou komen.

Probeer een goeie vakantiejob/weekendjob te vinden, daarmee kan je meestal wel de studies betalen als je nog thuis mag wonen (en kan je deels bijdragen in het huishouden). Ik weet hoe lastig het is (heb 3 jaar voltijds studeren (weliswaar met vrijstellingen) én voltijds werken gecombineerd), het is zeker niet voor iedereen weggelegd, maar probeer minstens deeltijds te werken, bvb in de Colruyt (zijn daar redelijk flexibel).
Van het OCMW heb ik nog geen kansen gehad... Ik hoop dat jullie dit beseffen.
Ondertussen zit ik zonder werk en zonder geld... Wat moet ik eten??? OCMW is een flop, het helpt iemand thuis te luilakken, en iemand die echt in nood is die wordt op zijn/haar lot overgelaten. Waarom moeten de mensen dan zoveel belastingen betalen als ze er toch door dat bureaucratische machine in de steek worden gelaten?!! Ik ben naar het OCMW geweest en weten jullie wat al die sociale assistenten zaten daar te doen in groep, ze zaten gezellig te babbelen terwijl er mensen stonden te wachten....meer als een kwartier.... Is dat normaal? Als ik dat zou doen op mijn vorige werk dan zouden ze direkt naar mijn baas bellen en met mij ruzie maken en luidkeels "zèèègé roepen....... Maar ja, dat ben ik, iemand zonder diploma, en dat zijn de "zij" - de specialisten... En het kan niemand niet schelen dat ik 6 talen spreekt en beter nederlands beheer dan sommige tolken/vertalers hier ter plaatse - ik heb GEEN diploma - dus "trekt u plan manneke"...... De wereld is een donkere plaats... Ik hoop als ik er niet meer ben dat jullie zich gelukkig voelen!!! Van harte!!

Franciscus
Berichten: 39654
Juridisch actief: Nee

#7 , 01 aug 2014 23:46

Eens lezen :
http://www.mi-is.be/be-nl/ocmw/equivalent-leefloon" onclick="window.open(this.href);return false;

OCMW kan eventueel een studielening geven. Heb ooit een vriendin gehad die daarvoor in aanmerking kwam.

Maar ik volg JPV ....

Wat het personeel zat te doen en waarover ze aan het praten waren ... daar kunnen we niet over oordelen kan een bespreking of een briefing zijn geweest maar ik kan begrijpen dat in uw situatie dat aanstoot gaf.

Ga ook eens met een caw praten http://www.caw.be" onclick="window.open(this.href);return false; in uw buurt deze kunnen u zeker ook info geven en eventueel meewerken aan mogelijke oplossingen

StanF
Topic Starter
Berichten: 4

#8 , 02 aug 2014 00:20

Eens lezen :
http://www.mi-is.be/be-nl/ocmw/equivalent-leefloon" onclick="window.open(this.href);return false;

OCMW kan eventueel een studielening geven. Heb ooit een vriendin gehad die daarvoor in aanmerking kwam.

Maar ik volg JPV ....

Wat het personeel zat te doen en waarover ze aan het praten waren ... daar kunnen we niet over oordelen kan een bespreking of een briefing zijn geweest maar ik kan begrijpen dat in uw situatie dat aanstoot gaf.

Ga ook eens met een caw praten http://www.caw.be" onclick="window.open(this.href);return false; in uw buurt deze kunnen u zeker ook info geven en eventueel meewerken aan mogelijke oplossingen
Bedankt ik zal maandag al naar een CAW gaan.

Wat betreft sociale assistenten, ik ergerde me daar niet alleen aan, ze stonden wel degelijk luidkeels te giechelen.

Weet je misschien ook of er precedenten geweest zijn waar men in dergelijke gevallen in beroep ging? Ik heb gekeken op het internet maar helaas vond ik geen informatie daarover.

Franciscus
Berichten: 39654
Juridisch actief: Nee

#9 , 02 aug 2014 00:39

Ben daar iets te lang uit om daar nog zinnig op te antwoorden.
Daarom ga naar een caw of naar de vakbond.

Denk dat de oplossing is terug werken tot voldoende dagen ... wegens zelf ontslag krijgt men meestal een schorsing van rva.

Net zoals JPV heb ik de meeste ( eerste niet) diploma's behaald terwijl ik ook voltijds werkte. Heb soms wel wat faciliteiten gekregen op werk maar voor mijn 'stages' was het verlof zonder wedde nemen.
Om die periode volledig te kunnen gebruiken ruilde ik diensten met collega's zodat ik wat meer ruimte had - mocht ook op stageplaats wat 'later' komen. Had ook nog twee schoolgaande kinderen.
Ik heb en ik niet alleen vermoed ik, meer gestudeerd na mijn studententijd dan tijdens en ik bedoel dit wel in jaren.

eylis
Berichten: 8977

#10 , 02 aug 2014 01:05

Beste stan vanuit mijn professionele bezigheden word ik vaak geconfronteerd met anderstalige leerlingen (nieuwkomers) die op de middelbare schoolleeftijd Belgie binnenkomen en hun plek trachten te vinden in ons schoolsysteem. Ze verliezen allemaal gemiddeld 2 à 3 jaar om de taal bij te spijkeren en het schoolniveau te behalen. Het is zeker zeer moeilijk, maar niet onmogelijk. Om een voorbeeld te geven: dit schooljaar studeerde er een (anderstalige) jongeman af aan het ASO die op z'n 16e moederziel alleen ons land binnengekomen is. Wel hij heeft de taalachterstan weggewerkt, werkte alle schooljaren snachts en in de weekends (!!!!) en gaat nu geneeskunde studeren. Het is belangrijk dat je je omringt met goede raad van deskundigen om je eigen draagkracht en mogelijkheden te beoordelen. Ook die dreigende depressie moet je laten verhelpen. Zeer waarschijnlijk zit je in een soort van vacuum en dat maakt het alleen maar erger. Dus spreek zeker ook je huisarts aan.
enne solliciteer écht om vertaaljobs te doen, daar is altijd vraag naar, dat wordt zéér goed betaald en je doet zo'n opdrachten waarschijnlijk veel relaxer en met veel meer voldoening dan bandwderk toch?

Franciscus
Berichten: 39654
Juridisch actief: Nee

#11 , 02 aug 2014 01:31

Al eens bij de rechtbank eerste aanleg gaan horen voor functie van gerechtsdeskundige Slavische talen. Bij m

Een van mijn kennissen met een ongelofelijke talenknobbel is gerechtstolk voor zover ik weet voor Frans -Engels -Duits -Spaans - Italiaans - Marokkaans (Arabisch) )-Berbers (Imazighen) - Turks- Russisch en nu was hij bezig met Chinees en Thais .... en heeft in geen van de talen enig diploma.
Vreemde talen ( waaronder Slavische hebben een betere betaling dan vb Frans) .. kan een aardig centje opbrengen.

JPV
Berichten: 14657
Juridisch actief: Ja

#12 , 02 aug 2014 12:55

Van het OCMW heb ik nog geen kansen gehad... Ik hoop dat jullie dit beseffen.
dat besef ik, Stan, maar het OCMW is er dan ook niet zomaar voor iedereen, je hebt niet zonder voorwaarden recht op steun van het OCMW. Je moet aan bepaalde voorwaarden voldoen en dan voldoe jij daar, grotendeels door je leeftijd, niet aan.
Ondertussen zit ik zonder werk en zonder geld... Wat moet ik eten???
Je hebt recht op OCMW-steun, op voorwaarde dat je voltijds werk zoekt. Het is dus niet zo dat het OCMW je zomaar aan je lot overlaat. Alleen moet je dan beslissen om je studies even stop te zetten. Anders loopt het OCMW het risico dat je nog jaren steun zal moeten krijgen. Dat laatste wil het OCMW vermijden. EN het is niet zo dat je slechts lage tewerkstelingskansen zou hebben zonder diploma. Ze zullen lager zijn dan mét diploma, maar niet te laag om studies slavistiek te verantwoorden. [quote="StanF"En het kan niemand niet schelen dat ik 6 talen spreekt en beter nederlands beheer dan sommige tolken/vertalers hier ter plaatse - ik heb GEEN diploma - dus "trekt u plan manneke"......[/quote]
het feit dat u zes talen spreekt, is eigenlijk net een argument om te stellen dat het diploma slavistiek geen echte meerwaarde op de arbeidsmarkt betekent, toch niet om te verantwoorden dat u de studies nog dient te volgen.

Ik wens je alle succes en hoop echt dat je met een deeltijdse job nog je studies kan verderzetten (zoals gezegd, informeer bij Colruyt of ijk voor opdrachten als vertaler tolk). Helaas heb je juridisch geen voldoende argumenten om toch nog bij het OCMW terecht te kunnen, imho

oeioei
Berichten: 7

#13 , 08 nov 2014 01:33

Hoe ik het ooit gedaan heb:

Gespaard voor mijn eerste jaar, zonder problemen afgewerkt.
Tijdens de eerste zomervakantie 3 maanden gewerkt: toegekomen met dat geld tot na de examens van januari
Met een goed rapport naar het ocmw gegaan en gezegd dat ik halverwege mijn studies zat en geen herexamens had.
Uitkering gekregen om alles te mogen afmaken. Wel altijd goede rapporten laten zien zonder herexamens en tijdens de zomermaanden gewerkt ;)

Terug naar “Werkloosheid”