Pagina 1 van 1
Groepsverzekering bij echtscheiding
Geplaatst: 01 feb 2011 13:21
door Trickster
Mijn moeder besloot in 1999, om na 33 jaar huwelijk, het echtelijk huis te verlaten en opnieuw te beginnen. Dit was een huwelijk zonder huwelijkscontract, maw, mijn ouders zijn gehuwd met gemeenschap van goederen. Mijn moeder heeft amper gewerkt in haar hele leven terwijl mijn vader steeds voor het inkomen zorgde. In 2001 werd de feitelijke scheiding uitgesproken en pas in 2009 de definitieve echtscheiding. Momenteel is men nog steeds bezig met de verdeling van goederen en dergelijke.
Mijn vader werkte nog op het moment dat mijn moeder hem verliet en via zijn werkgever had hij een groepsverzekering. Pas in 2004 ontving hij het kapitaal dat bijeengespaard was via deze groepsverzekering. Dit kapitaal bedroeg zo'n € 125.000 waarvan mijn moeder nu haar deel eist.
Mijn vraag is nu: kan mijn moeder aanspraak maken op dit kapitaal, rekening houdende met het feit dat mijn vader het kapitaal inde 3 jaar na de uitspraak van de feitelijke scheiding? En zo ja, op welk deel van dit kapitaal kan zij aanspraak maken?
Re: Groepsverzekering bij echtscheiding
Geplaatst: 01 feb 2011 16:04
door wanton
De rechtspraak van de laatste jaren geeft idd aan de partner recht op een deel van de groepsverzekering bij scheiding. Men beschouwt tegenwoordig een groepsverzekering als een gemeenschappelijk goed omdat het wordt samengesteld uit bijdragen die mee het loon vormen. En loon is gemeenschappelijk in het wettelijk stelsel.
Uw moeder heeft recht op de helft van de waarde van de groepsverzekering zoals die was op het moment van de feitelijke scheiding. Het feit dat uw moeder amper gewerkt heeft doet hier niets terzake!
Re: Groepsverzekering bij echtscheiding
Geplaatst: 17 feb 2011 13:24
door Patrick_A
wordt er bij een scheiding en de verdeling een onderscheid gemaakt tussen het gedeelte wat je zelf betaald en het gedeelte dat de werkgever betaald?
Re: Groepsverzekering bij echtscheiding
Geplaatst: 17 feb 2011 14:16
door wanton
Neen , er zit enkel een verschillende fiscale behandeling in tussen die twee delen.
Re: Groepsverzekering bij echtscheiding
Geplaatst: 18 feb 2011 08:29
door sleper
Kan het fiscaal voordeliger uitvallen om het bedrag , uitgekeerd door de groepsverzekering op naam te zetten van mijn echtgenote . Moet men de sociale huisvestigingsmaatschappij verwittigen indien men daar een huis van huurt want de huur hangt toch vaak vast aan het inkomen .
Re: Groepsverzekering bij echtscheiding
Geplaatst: 18 feb 2011 09:57
door wanton
Kan het fiscaal voordeliger uitvallen om het bedrag , uitgekeerd door de groepsverzekering op naam te zetten van mijn echtgenote . Moet men de sociale huisvestigingsmaatschappij verwittigen indien men daar een huis van huurt want de huur hangt toch vaak vast aan het inkomen .
De fiscaliteit van een groepsverzekering wordt bepaald door de werknemer. De echtgenote is best aangeduid als de begunstigde indien er een uitbetaling zou komen wegen soverlijden van de werknemer. in dit geval moeten er (meestal) geen successierechten betaald worden. belastingen blijven in beide gevallen hetzelfde.
De huisvestingsmaatschappij is op de hoogte van de uitbetaling van de groepsverzekering want die staat op het belastingbiljet dat u ter inzage moet voorleggen. Maar het jaar daarop ziet men daarvan niets meer op de belastingbrief , dus het gevolg zal beperkt zijn.