Hallo allemaal,
Nu de zaak van de alimentatie eindelijk achter de rug is na 2 jaar procederen, wacht ons deel II van de echtscheiding.
Mijn partner was gehuwd volgens het wettelijk stelsel. Hij heeft 4 jaar voor zijn echtscheiding (officieel gescheiden 2008) het huis van zijn ouders via schenking verworven. Hij betaalt zijn zus hiervoor nog maandelijks een bedrag, bepaald bij akte zodat zij uiteindelijk evenveel ontvangt in waarde.
Mijn partner heeft dan tijdens zijn huwelijk het huis ingebracht in de huwelijksgemeenschap maar (gelukkig) met een beding van terugnamerecht ingeval van echtscheiding.
Hij is samen met zijn ex een krediet aangegaan van € 100.000 om de woning te renoveren waarvan nog € 80.000 openstaand kapitaal rest. Ex is het afgestapt en eist nu de helft van de meerwaarde van de woning sedert de inbreng. Intussen is de schatter geweest en die heeft de meerwaarde bepaald op € 85.000.
Mijn partner heeft al die tijd de hypotheek en alle aanhorigheden (kadaster, brandverzekering,...) alleen betaald en woont in zijn huis. De woonstvergoeding is door de schatter bepaald op € 800.
Er is een afspraak gemaakt voor opening der werkzaamheden bij de notaris voor vereffening en verdeling. Onze advocate kan ons nog niet adviseren omdat zij eerst het hele dossier nog moet bestuderen. Maar waar kunnen wij ons aan verwachten ? De helft van € 85.000 = € 42.500 maar het openstaande kapitaal is nog € 80.000 en dan is er nog de betaalde hypotheek, het kadaster en helaas ook de woonstvergoeding. Vreemd toch dat iemand woonstvergoeding moet betalen voor zijn eigen huis notabene !
Partner en ex hebben nooit gezamelijke rekening gehad, beiden werkten en hij kan zwart op wit bewijzen dat hij alles altijd alleen betaalde, ex mocht inkomen volledig aan zichzelf spenderen, alle kosten van huis en huishouden heeft hij gedragen en alle bewijsstukken zijn voorhanden. Helaas zal dit bij het wettelijk huwelijksstelsel niets uitmaken vermoed ik omdat zijn inkomen ook als het hare wordt beschouwd.
Vraag is nu; wordt de openstaande schuld van het krediet mee verrekend met de meerwaarde van de woning? Uiteindelijk zou er (bijna) geen meerwaarde geweest zijn zonder dat krediet dat uitsluitend werd aangewend om het huis te renoveren. (Ook daar zijn alle bewijsstukken middels facturen en foto's van voorhanden).
Als het openstaande kapitaal wordt verrekend met de meerwaarde moet hij namelijk zo goed als niets betalen. Er moet immers nog hypotheek, onroerende voorheffing, enz. verrekend worden. Indien hij echter € 42.500 aan haar moet betalen zonder dat ze ooit 1 € in het huis heeft geïnvesteerd zal dit moreel & financieel een zware dobber zijn.
Hij wil zijn huis of verder renoveren of eventueel verkopen maar kan hij eigenlijk op dit moment zijn huis verkopen ? Wat zijn dan de gevolgen ?
Heeft hier iemand ervaring mee of advies over het bedrag dat we al dan niet zullen moeten betalen ?
Alvast heel erg bedankt !
Sofie