berekening omzet bij BTW-vrijstelling van 15.000 EUR.

st.an
Topic Starter
Berichten: 7

berekening omzet bij BTW-vrijstelling van 15.000 EUR.

#1 , 12 apr 2015 20:39

Ik heb een dringende vraag. Ik heb pas een vennootschap opgericht. De omzet bedraagt 18.000 EUR. per jaar. De omzet bestaat uit 10.000 EUR. BTW-plichtigen handelingen en 8.000 EUR. niet BTW-pichtige handeling.(nl. het verhuren van een appartement aan een particulier). Kan ik vrijstelling van BTW krijgen?
NEEN, omzer is hoger dan 15.000 EUR.
JA, omzet BTW-plichtige handelingen is lager dan 15.000 EUR. Met de verhuur moet geen rekening worden gehouden.
Wie weet het correcte antwoord? Dank U

Winston
Juridisch actief: Ja
Regio: België

Een juridische oplossing. Voor elk probleem, voor iedereen!

Benieuwd naar jouw juridische opties? Winston begeleidt jou aan de geschikte oplossing. Klik hier om jouw situatie te beschrijven en we nemen binnen de 24 uur met jou contact op voor persoonlijke begeleiding
LeenW

#2 , 12 apr 2015 21:05

NEE, verhuur zit bij in de omzet. Tenzij dit eenmalig zou zijn.

st.an
Topic Starter
Berichten: 7

#3 , 13 apr 2015 10:05

oei, dat is een serieuze streep door de rekening. Kan ik de huur niet boeken als 'andere opbrengsten' of iets dergelijks en zo uit de omzet houden?
Zijn er andere mogelijkheden? De huur is slechts een 'bijkomende' activiteit en niet de hoofdactiviteit.

Reclame

LeenW

#4 , 13 apr 2015 10:12

Het is bijna de helft van uw omzet, dat is geen verwaarloosbaar deel.

st.an
Topic Starter
Berichten: 7

#5 , 13 apr 2015 16:12

Ik twijfel niet aan je antwoord maar blijf toch zoeken naar mogelijke openingen.
Zie hier beneden een nota van Deloitte.
Wanneer kan men spreken van ' een bijkomstige handeling'? 10% van de omzet? 40% van de omzet?

KMO-update
Btw-vrijstellingsregeling kleine ondernemingen: definitieve toepassingsvoorwaarden gepubliceerd





In navolging van de verhoging van de drempel voor de toepassing van de btw-vrijstellingsregeling voor kleine ondernemingen van 5.580 EUR naar 15.000 EUR ( inwerkingtreding 1 april 2014), heeft de Belgische wetgever op het einde van vorige maand de details van de nieuwe regeling gepubliceerd, hierbij alvast een overzicht.
De toepassingsvoorwaarden voor de btw-vrijstellingsregeling werden begin 2014 reeds toegelicht in een FAQ (zie TLS alert van 6 maart 2014). De nieuwe Circulaire bevestigt de principes die in de FAQ reeds werden besproken, waarbij een bijkomende verduidelijking omtrent de draagwijdte en de praktische toepassingsmodaliteiten van de vrijstellingsregeling wordt gegeven.
Samenvattend kunnen we stellen dat de btw-vrijstellingsregeling de belastingplichtige van een groot gedeelte van de fiscale en administratieve verplichtingen ontheft. Zo zal de hij geen btw moeten aanrekenen aan haar klanten, geen periodieke btw-aangiften moeten indienen en geen btw moeten doorstorten aan de Schatkist. Daartegenover staat wel dat de belastingplichtige in geen geval de btw die hij aan zijn leveranciers heeft betaald, in aftrek kan brengen of bijgevolg kan recupereren.
Welke ondernemingen komen in aanmerking voor de vrijstellingsregeling?
De btw-vrijstelling is algemeen van toepassing op kleine ondernemingen die leveringen van goederen of diensten verrichten (zoals bedoeld in het Btw-wetboek) en waarvan het in België gerealiseerde omzetcijfer jaarlijks niet meer dan EUR 15.000 bedraagt. De kleine onderneming kan om het even welke juridische vorm hebben: de regeling staat open voor natuurlijke personen, vennootschappen, verenigingen, openbare instellingen, ….
Traditioneel worden een aantal belastingplichtigen uitgesloten van de vrijstellingsregeling, zoals bijvoorbeeld de btw-eenheden, ondernemingen actief in de bouwsector, e.d. Bovendien kunnen buitenlandse belastingplichtigen de regeling niet inroepen.
Nieuw is evenwel dat ondernemingen uit de horecasector, die gehouden zijn een kassaticket uit te reiken aan hun klanten in het kader van het geregistreerd kassasysteem (GKS), geen beroep kunnen doen op de vrijstellingsregeling. Daarnaast worden ondernemingen die geregeld leveringen verrichten van oude materialen, afval en schroot eveneens uitgesloten van de vrijstellingsregeling.
Toegang tot de vrijstellingsregeling van belasting
Om na te gaan of de belastingplichtige het drempelbedrag al dan niet overschrijdt, dient men in beginsel rekening te houden met de tijdens het verstreken kalenderjaar gerealiseerde omzet exclusief btw. Bij de berekening van het omzetcijfer dient men in eerste instantie uit te gaan van de belaste leveringen van goederen en diensten. Daarnaast dienen eveneens de uitvoeren en intracommunautaire leveringen van goederen in de omzet te worden begrepen.
De vrijgestelde onroerende verrichtingen, bank- en financiële verrichtingen en handelingen van verzekering en herverzekering moeten niet opgenomen worden wanneer zij het karakter van een “bijkomstige handeling” hebben.Vanaf welk ogenblik kunnen ondernemingen de nieuwe vrijstellingsregeling genieten?
Een nieuwe onderneming moet haar omzetcijfer ramen dat ze in de loop van het jaar van oprichting verwacht te realiseren (eventueel door pro-ratering van de vrijstellingsdrempel). De onderneming dient in de aangifte van aanvang van haar werkzaamheid te verklaren dat haar werkzaamheid naar alle waarschijnlijkheid zal voldoen aan de voorwaarden. Niettemin bezit de administratie hieromtrent een discretionaire bevoegdheid: zij kan beslissen om de belastingplichtige aan een andere belastingregeling te onderwerpen, wanneer uit de omstandigheden duidelijk blijkt dat niet aan de voorwaarden voldaan is of zal worden.
Een belastingplichtige die voordien nog "niet is onderworpen aan de vrijstellingsregeling" en die tijdens het voorgaande kalenderjaar een jaaromzet heeft gerealiseerd die niet meer bedraagt dan het drempelbedrag, zal van rechtswege de vrijstellingsregeling vanaf 1 juli van het volgende kalenderjaar kunnen genieten. Gezien het optionele karakter van de vrijstellingsregeling kan de belastingplichtige nooit tegen zijn wil onderworpen worden aan de vrijstellingsregeling. De administratie dient steeds een formeel akkoord van de belastingplichtige te bekomen betreffende de overgang naar de vrijstellingsregeling.
Op verzoek van de belastingplichtige bestaat evenwel de mogelijkheid om reeds vanaf 1 januari te kunnen genieten van de vrijstellingsregeling, indien hij op basis van zijn exploitatievooruitzichten kan aantonen dat het drempelbedrag niet zal worden overschreden. Hiervoor dient hij in de loop van het laatste kwartaal, en vóór 15 december van dat jaar, per aangetekende schrijven een verzoek in te dienen waarin het bedrag van de omzet van de eerste drie kwartalen wordt vermeld, alsmede een raming van de omzet van het vierde kwartaal.
Verlies van de vrijstellingsregeling
Een onderneming die reeds toepassing maakt van de vrijstellingsregeling zal opnieuw onderworpen worden aan de normale regeling, van zodra het gerealiseerde omzetcijfer in de loop van het kalenderjaar het drempelbedrag overschrijdt en dit vanaf “de eerste handeling, in haar geheel genomen, waarvoor het drempelbedrag wordt overschreden”. Indien de overschrijding van EUR 15.000 slechts uitzonderlijk is, en niet meer bedraagt dan 10%, kan de onderneming onderworpen blijven aan de vrijstellingsregeling.
Wanneer de belastingplichtige, ondanks zijn beperkte omzet, geopteerd heeft voor de toepassing van de normale regeling of forfaitaire regeling, kan zij niet onmiddellijk beroep doen op de vrijstellingsregeling. De belastingplichtige heeft pas de mogelijkheid om terug over te schakelen vanaf 1 januari van het derde jaar volgend op de gemaakte keuze.
Formaliteiten
Tot slot bespreekt de nieuwe Circulaire, net zoals de eerder gepubliceerde FAQ, de verplichtingen waaraan de belastingplichtige onderworpen aan de vrijstellingsregeling van belasting dient te voldoen.
Belangrijk te onthouden is dat ook de vrijgestelde onderneming facturen dient uit te reiken, waarop zij de volgende vermelding aanbrengt: ‘Bijzondere vrijstellingsregeling kleine ondernemingen’. Bovendien dient zij eveneens een jaarlijkse klantenlisting aan te leveren, alsmede een btw-opgave van de intracommunautaire handelingen.




LeenW

#6 , 13 apr 2015 16:20

Het siert de wetgever natuurlijk niet dat hier geen percentage wordt opgeplakt, maar even serieus, 8000 van de 18000 is geen bijkomstigheid. U kunt het altijd gaan bespreken met uw controlekantoor, maar ik vrees er voor.

denlowie
Berichten: 15980
Juridisch actief: Nee

#7 , 13 apr 2015 16:27

Zoals leen schrijft even gaan praten met je BTW kantoor, want als je fout zit en je krijgt na een paar jaar controle, zou dit een enorme som geld kunnen zijn en dan nog niet te spreken van een toren hoge boete, de BTW kent er wat van als het over boetes gaat.
Als er één deur dicht gaat, gaat er een andere open.

st.an
Topic Starter
Berichten: 7

#8 , 13 apr 2015 16:40

Vandaag stelt zich dat probleem nog niet omdat het andere deel van de omzet betrekking heeft op 'bestuurdersvergoedingen' waar je als vennootschap vandaag kan kiezen om al dan niet BTW-plichtig te zijn. Vanaf 1 januari 2016 zijn deze inkomsten aan de BTW onderworpen en is er dus wel een probleem, tenzij ik aan een lagere omzet dan 15.000 EUR. kom. Ik heb dus nog tijd om een oplossing te vinden maar vind ze voorlopig niet. Misschien kan ik er op gokken dat dit nog een jaar wordt uitgesteld en dat van uitstel afstel komt.
Bijkomend probleem is dat deze vergoedingen worden betaald door een vzw, niet BTW-belastingplichtig en dat de BTW dus een kost is.

LeenW

#9 , 13 apr 2015 17:07

Mss dat die 25.000 er tegen dan wel is?

En voor u ontstaat dan weer recht op aftrek, dus afhankelijk van de bedragen kan uw vennootschap er beter uitkomen.

st.an
Topic Starter
Berichten: 7

#10 , 13 apr 2015 18:40

Dat is dan twee keer gokken nl. 1. hopen dat de BTW op bestuurdersvergoedingen nog eens (of definitief) wordt uitgesteld/afgesteld en 2. hopen dat de omzet wordt verhoogd naar 25.000 EUR. Wanneer gaan we dat officieel te weten komen? tegen 31 december 2015? Dan is het veel te laat.
Het recht op aftrek zal voor mij niet veel voorstellen, daar zal ik zeker niet beter uitkomen.

LeenW

#11 , 13 apr 2015 19:54

Dan nog, als het echt zo belangrijk is, raadpleeg een boekhouder om de opties om de verhuur en de bestuursvergoeding te scheiden te overlopen.

st.an
Topic Starter
Berichten: 7

#12 , 30 apr 2015 19:53

Hier ben ik weer: is het een oplossing als ik samen met mijn vennootschap eigenaar ben van het onroerend goed. VB. ik ben (word) eigenaar voor 50%(40%); de vennootschap wordt eigenaar voor 50%.(60%) Dit bekent uiteraard dat de vennootschap afschrijvingen, intresten en kosten ook slechts voor 50%(60%) kan aftrekken. Anderzijds betekent dit ook dat de huur 50/50 (60/40)wordt verdeeld waardoor mijn omzet beneden de 15.000 EUR. blijft. is dat niet het principe van 'gesplitste aankoop'?
Moet de huur evenredig verdeeld worden? kan de vennootschap eigenaar zijn voor 80% en slechts 40% huur ontvangen? stellen er zich specifieke problemen als ik of als de vennootschap wenst te verkopen?

st.an
Topic Starter
Berichten: 7

#13 , 21 mei 2015 21:04

Probleem opgelost: de 15.000 EUR. wordt 25.000 EUR. Vandaag goedgekeurd op de ministerraad.

LeenW

#14 , 21 mei 2015 21:22

Het zat er natuurlijk aan te komen met deze regering :)

Terug naar “Belastingen, BTW & Accijnzen”