woonbonus voor partner?

romainx
Topic Starter
Berichten: 4

woonbonus voor partner?

#1 , 12 apr 2015 18:22

Beste

Ik zal kort mijn situatie schetsen. Ik zit met enkele vragen / onzekerheden, daarom dat ik het hier op het forum smijt voor de verduidelijking.

Mijn ouders gaan mij een huis schenken. Ik ben van plan een hypothecaire lening aan te gaan om de schenkingsrechten te betalen (recht op de woonbonus). Voor de woonbonus is er de vereiste dat je op 31 december van het leningsjaar in de woning woont (tenzij er belemmeringen zijn).

Stel, de schenking gaat door in januari / februari 2016. Ik trek er in de eerstvolgende maanden in met mijn vriendin. En stel we trouwen ook in 2016.
Omdat het huis op mijn naam dan staat (de lening ook) heb ik enkel recht op de woonbonus. Nu als je trouwt, kan je de woning in de huwelijksgemeenschap brengen blijkbaar met goedkeuring van de ouders (schenkers). Maar als je trouwt, dan is het eerste jaar (inkomstenjaar 2016) nog een aparte aangifte. Ik vroeg mij dan af, kan mijn vriendin dan ook een deel van het kapitaal/intrest inbrengen op haar aparte aangifte? Pas vanaf inkomstenjaar 2017 zouden we dan een gemeenschappelijke aangifte hebben, en kan de aflossing vrij verdeeld worden niet? (Stel dat mijn vriendin in dat eerste jaar (aparte aangifte) geen recht heeft, dan verlies ik een deel aan kapitaal/ intrest dat ik niet kan gebruiken omdat mijn korf van 2280 vol zit. Zou natuurlijk jammer zijn.

Stel de schenking gaat door in november / december 2015. Ik moet er ten laatste eind december 2015 inwonen, anders geen recht op de woonbonus. Ik zal dan waarschijnlijk 1 maand aflossing betalen. Voor wettelijk samen te wonen, moet je een verklaring ofzo afleggen aan het gemeentehuis? Kan mijn vriendin bij wettelijk samenwonen dan ook genieten van de aflossingen? (we wonen bv wettelijk samen eind december (inkomstenjaar 2015 aparte aangifte, inkomstenjaar 2016 een gemeenschappelijke aangifte (kan je de woning ook in gemeenschap brengen bij wettelijk samenwonen of kan dit enkel bij trouwen?).

Hoeveel tijd moet er tussen zitten tussen het aangaan van de lening en de schenkingsakte waar ik het geld dan nodig heb om die dag de schenkingsrechten te betalen.

Hopelijk kunnen jullie mij een paar zaken verduidelijken.

Mvg

Winston
Juridisch actief: Ja
Regio: België

Een juridische oplossing. Voor elk probleem, voor iedereen!

Benieuwd naar jouw juridische opties? Winston begeleidt jou aan de geschikte oplossing. Klik hier om jouw situatie te beschrijven en we nemen binnen de 24 uur met jou contact op voor persoonlijke begeleiding
wanton
Berichten: 10076
Locatie: HEIST , bij-den-berg

#2 , 12 apr 2015 18:51

Je moet de lening tijdig aangaan om de rechten te kunnen betalen. Maar weet jij al hoeveel dat die bedragen? Stel dat je ouders een huis schenken van 300.000 € betaal je ongeveer 25.000 € aan rechten. Daarvoor kan je een lening aangaan, maar daar zul je nooit gedurende 10 jaar met twee je korf van de woonbonus kunnen vullen. Tenzij jullie meer lenen om vb. renovaties te doen.
Je zult moeten trouwen. Opdat uw vriendin/vrouw in aanmerking wil komen voor de woonbonus , moet ze mede-eigenaar zijn en mede-ontlener. Dus ofwel leent ze van bij aanvang mee, ofwel doe je inbreng in de gemeensschap van woning én lening.
Er is idd slechts een gezamenlijke aangifte na een volledig jaar ( 1/1 - 31/12) getrouwd te zijn. Maar dat belet niet dat zij reeds het eerste jaar kan genieten van de bonus.
Ik heb gisteren gezien , ik ken morgen!
Toet-anch-Amon

wanton
Berichten: 10076
Locatie: HEIST , bij-den-berg

#3 , 12 apr 2015 19:03

De juiste rechten bedragen 21.250 €. Met ereloon , aktekosten en BTW erbij zit je op 24.000 € , voor een woning van 300.000 €.
Ik heb gisteren gezien , ik ken morgen!
Toet-anch-Amon

Reclame

romainx
Topic Starter
Berichten: 4

#4 , 13 apr 2015 22:02

Ja, de gedachte is om wat meer te lenen, voor enkele dingen: dakisolatie etc. Zodat de korven beide gevuld zullen zijn. Ah ja, dus vanaf het jaar dat we trouwen, kan mijn partner ook genieten van de woonbonus (ondanks de aparte aangifte). Dat is heel goed om te weten.
Hoe moeten we dat dan bewijzen bij de partner. Attest van de lening: daarvan 2280 aftrekken van mijn korf en de rest bij haar...

Nu het is nog wat wachten met de schenking, want blijkbaar de schenkingstarieven dalen, van 0 tot 150000 zou het allemaal 3% worden, da betekend voor e schenking van 300 000 euro, 12 250 euro besparing, heel groot verschil :o.

Kan je ook lenen voor de aktekosten te betalen (aktekosten van de schenking, aktekosten van de hypothecaire lening)? Ik heb van iemand gehoor dat dat niet kan. Het is immers inderdaad rond de 4000 euro aktekosten bij schenking :o 2000 euro erelonen. Die notarissen profiteren er nogal van :(

wanton
Berichten: 10076
Locatie: HEIST , bij-den-berg

#5 , 14 apr 2015 10:30

Er zijn idd plannen om de schenkingsrechten op huizen te verminderen. Hoeveel en wanneer weet ik niet. Als dat 3 % zou zijn tot 150.000 €, zou het kunnen dat u slechts 9.000 € moet betalen. Eigenlijk zijn er twee schenkingen als uw ouders u een huis , dat van hen is , geven. Ieder schenkt de helft of 150.000 €. Dus alles aan 3 %. Misschien dan toch wachten tot er meer duidelijkheid is.
Ik heb gisteren gezien , ik ken morgen!
Toet-anch-Amon

Terug naar “Belastingen, BTW & Accijnzen”